Založ si blog

VW Group investoval na Slovensku už 5 miliárd eur. Je to historicky jeden z najväčších investorov na Slovensku

Bratislavský závod Volkswagen Slovakia je jediným automobilovým závodom na svete, ktorý pod jednou strechou vyrába vozidlá štyroch značiek. Vyrába sa tu Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne, Porsche Cayenne Coupé, Volkswagen up!, plne elektrický Volkswagen e-up! a kompaktné SUV ŠKODA KAROQ. Viac ako 99 % produkcie ide na export do celého sveta, pričom veľké SUV sa vyrábajú výhradne v Bratislave. Najväčšími exportnými trhmi z hľadiska tržieb sú Čína, USA a Nemecko. Investície do slovenského závodu v roku 2022 dosiahli 345 miliónov eur a celkovo za vyše tridsať rokov Volkswagenu na Slovensku už presiahli hranicu 5 miliárd eur.

Elektromobilita a vojna na Ukrajine

S aktuálnym plánom a budúcimi avizovanými projektmi plníme svoju úlohu v celkovej transformácii koncernu na elektromobilitu a pomáhame pritom získať hospodársky základ, aby túto transformáciu zvládol.

K pretrvávajúcemu nedostatku polovodičov začiatkom roka prispel ozbrojený konflikt na Ukrajine. Ruská vojenská invázia spôsobila nielen narušenie dodávateľského reťazca, ktoré viedlo k mnohým obmedzeniam výroby, ale narušila aj globálne energetické trhy a spôsobila najväčší nárast cien energií za posledné desaťročia. Napriek uvedeným udalostiam, spoločnosť dosiahla ešte lepšie hospodárske výsledky ako v roku 2021.

Napriek medziročnému poklesu celkového počtu áut a ukončeniu výroby prevodoviek sa obrat a zisk spoločnosti mierne zvýšil.

Vďačí za to ďalšej optimalizácii nákladových štruktúr, ako aj súčasnej modelovej štruktúry vyrábaných vozidiel v rámci bratislavského portfólia.

Podľa vedenia spoločnosti idú prípravy v Bratislave na sériovú výrobu modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb napriek mimoriadne ťažkým podmienkam podľa plánu.

Vízie sú aj výzvami

Záväzok spoločnosti Volkswagen na výskum a vývoj je síce silnou stránkou, no zároveň predstavuje výzvu z hľadiska vysokých nákladov.

Celosvetová produkcia koncernu VW vo fiškálnom roku 2022 vzrástla o 5,2 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom na 8,72 miliónov vyrobených vozidiel. Produktivita sa medziročne taktiež zvýšila o 1,2 %.  Podľa ich vlastných slov, je nemecká automobilka na dobrej ceste predbehnúť v roku 2024 objeme BEV (batériových elektrických vozidiel) Teslu, keďže celosvetový dopyt po BEV sa má do roku 2025 viac ako zdvojnásobiť.

VW načrtol stratégiu, ktorá zahŕňa investíciu 180 miliárd eur (193 miliárd dolárov) počas piatich rokov v oblastiach vrátane výroby batérií a surovín, pričom sa snaží znížiť náklady na výrobu EV a predbehnúť Teslu a ďalších konkurentov zvýšením svojho podielu na trhu.

Kvalita niečo stojí

Spoločnosť musí neustále investovať veľké množstvo peňazí, aby zostala konkurencieschopná, najmä do elektrických vozidiel a oblastí autonómneho riadenia.

Volkswagen ďalej identifikoval najvýznamnejšie riziká v rámci svojho QRP procesu (Quarterly Risk Process) najmä v nestálych obstarávacích trhoch, predovšetkým v súvislosti s dostupnosťou polovodičov, ako aj v kybernetickej bezpečnosti a nových regulačných požiadavkách na IT, ako aj v problémoch s kvalitou.

Vedenie spoločnosti ďalej konštatuje, že dopyt po zdrojoch, možné špekulácie na trhu a súčasné trendy v automobilovom priemysle, ako napríklad rastúci podiel elektrifikovaných vozidiel, môžu ovplyvniť dostupnosť a ceny niektorých surovín. Trendy v oblasti surovín a dopytu sa priebežne analyzujú a posudzujú na interdisciplinárnom základe, aby bolo možné v prípade potenciálnych „lievikov“ podniknúť kroky už v počiatočnom štádiu.

Ozios-Austera-Volkswagen v Bratislave vyrazna pomaha materskemu koncernu

Vývoj ceny akcií spoločnosti Volkswagen za posledných 5 rokov. Zdroj: Tradingview.com

Nemeckého výrobcu čakajú výzvy

Volkswagen je známy svojou pozoruhodnou kvalitou služieb pred a po predaji, ktoré sú jedným z ich hlavných zdrojov konkurenčnej výhody. K tejto tradičnej výhode sa však musí pridať aj výrazný pokrok v oblasti elektromobility, ak chce automobilka držať krok s tvrdou konkurenciou zo strany americkej Tesly a čínskeho Nio, či BYD. Výsledky za mimoriadne náročné uplynulé obdobie potvrdzujú, že Volkswagen má potrebné know-how a stratégiu ako uspieť v globálnej konkurencii.


Čo sa deje s Nike? Legendárny výrobca topánok utrpel najväčší jednodenný prepad hodnoty akcií vo svojej histórii

04.07.2024

Nedávny prepad akcií spoločnosti Nike, spôsobený slabšími výsledkami predaja, vyvoláva otázky o budúcej stratégii a výkonnosti tejto globálnej značky. Nike, známy svojím inovatívnym prístupom k športovému oblečeniu a obuvi, čelí výzvam, ktoré ovplyvnili jeho finančné ukazovatele a trhovú pozíciu. V analýze sa zameriame na príčiny tohto poklesu a jeho dopad na [...]

Akcie GameStop sú ako na horskej dráhe. Nahor ich tlačia nadšenci, nadol realita

13.06.2024

Od svojich začiatkov v roku 1984 sa GameStop vypracoval na jedného z hlavných hráčov vo svete videohier. Avšak s nástupom digitálnej éry začala spoločnosť upadať. Napriek tomu, v januári 2021, masívne investície drobných investorov, vrátane Keitha Gilla, zmenili pohľad na túto spoločnosť. Na začiatku júna akcie spoločnosti po ďalšom Gillovom príspevku vzrástli o 74%, [...]

Slovenskej ekonomike by sa malo dariť. Problémom sú ale slabšie objednávky a aj málo nezamestnaných

02.05.2024

Kým pri vzniku Slovenskej republiky dosahovalo HDP 14 miliárd €, koncom minulého roka to bolo 122 miliárd €. Hoci na prvý pohľad ide o vynikajúce číslo, v posledných troch rokoch ho ťahal hore do veľkej miery najmä rast cien a nie rast reálnej ekonomiky. Rok 2024 by sa mal niesť v znamení pozitívneho výhľadu. Napriek tomu pretrváva aj riziko [...]

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie priletia prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prídu dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Atentát na Trumpa bol najväčším zlyhaním za desaťročia, povedala šéfka Tajnej služby

22.07.2024 17:05, aktualizované: 17:29

Pred jedným z výborov americkej Snemovne reprezentantov to uviedla šéfka služby Kimberly Cheatleová.

ozios

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 41
Celková čítanosť: 54599x
Priemerná čítanosť článkov: 1332x

Autor blogu

Kategórie