Založ si blog

Problémy Volkswagenu v Nemecku (zatiaľ) neohrozujú výrobu na Slovensku

Podľa posledných správ zostane závod spoločnosti Volkswagen v Emdene na severozápade Nemecka zatvorený šesť týždňov, čo ovplyvní výrobu elektrických vozidiel (EV). Pracovníci na výrobnej linke EV budú mať predĺženú letnú dovolenku a jedna zmena bude na dva týždne zrušená v dôsledku zníženého dopytu po elektrických vozidlách v Emdene o 30%. Medzi modely, ktorých sa odstávka týka, patrí elektrické SUV ID.4 a pripravovaný elektrický sedan ID.7. Výroba modelov so spaľovacími motormi, ako je napríklad Passat, však bude pokračovať podľa plánu.

Volkswagen čelí vážnym problémom

Manfred Wulff, vedúci pracovnej rady závodu v Emdene, pre nemeckú tlačovú agentúru a Nordwest Zeitung uviedol, že v závode dôjde aj k zníženiu počtu zamestnancov. Približne 300 z 1 500 dočasných pracovníkov nebude mať v auguste 2023 predĺžené zmluvy. Tieto opatrenia naznačujú, že Volkswagen čelí vážnym problémom v dôsledku odbytovej krízy.

Dopyt po elektromobiloch Volkswagen klesol o 30 % oproti pôvodne plánovaným počtom vyrobených kusov. Potenciálni kupujúci elektromobilov prejavujú známky váhania, čo viedlo k odloženiu výroby modelu ID.7 z júla 2023 na neskorší termín v tomto roku.

Konkurencia elektrických vozidiel rastie

Problémy Volkswagenu vyvolali obavy aj medzi investormi. Ťažkosti presahujú rámec domácej hospodárskej recesie, keďže konkurenti ako Tesla a kórejskí výrobcovia rýchlo napredujú na trhu s elektromobilmi. Okrem toho existujú obavy, že čínski výrobcovia môžu v budúcnosti prekonať Volkswagen. Panuje názor, že Volkswagen je spomedzi všetkých výrobcov najmenej inovatívny a hrozí mu strata zákazníkov. Konzervatívny prístup spoločnosti k elektromobilite nerieši skutočné otázky, ktoré majú zákazníci.

Napriek tomu, že Volkswagen oznámil významné investície do transformácie a renovácie závodu v Emdene pre elektromobily na platforme MEB, zdá sa, že tieto investície nemusia stačiť na to, aby konkurovali inovatívnejším ponukám na trhu. Zákazníci, ktorí hľadajú elektromobily, hľadajú špičkové inovácie a funkcie, ktoré by mali byť v tomto odvetví štandardom, ako napríklad domáce nabíjanie s kapacitou 22 kWh, sériové tepelné čerpadlá a nabíjanie jednosmerným prúdom s kapacitou aspoň 170 kWh vo všetkých modeloch.

Nádej na stimuly

Na kompenzáciu poklesu predaja vyzval minister hospodárstva spolkovej krajiny, Dolné Sasko, Olaf Lies na zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) a ďalšie stimuly pre elektrické vozidlá. Toto riešenie však môže mať len lokálny vplyv a nemusí úplne vyriešiť základné problémy.

Volkswagen v Číne čelí poklesu

VW vyrobil od januára do mája tohto roka 97 000 batériových elektrických vozidiel, ale predal ich len 73 000. Predaj v Číne, ktorá je najväčším trhom spoločnosti a objemovo najväčším svetovým trhom s plug-in vozidlami, sa prepadol o 25 %.

Volkswagen sa nachádza v kritickej situácii a jeho schopnosť prispôsobiť sa a prekonať tieto výzvy zostáva neistá. Spoločnosť musí zatiaľ nájsť spôsoby, ako zvládnuť tieto vznikajúce problémy a prispôsobiť sa čoraz konkurenčnejšiemu trhu s elektromobilmi.

Hovorca VW pre denník Nordwest-Zeitung povedal: ,,Sme presvedčení, že využitie kapacity závodu Emdene sa opäť zvýši po uvedení modelu ID7 na trh koncom roka.“

Aký bude dopad na Slovensko?

Pokiaľ ide o výrobu na Slovensku, v súčasnosti neexistujú informácie, ktoré by naznačovali, že problémy, ktorým čelí nemecká pobočka, budú mať priamy vplyv na slovenskú výrobu. Vzhľadom na existujúce problémy je však nevyhnutné, aby sa slovenský závod zameral na efektívne riadenie a adaptabilitu na meniaci sa trh s cieľom udržať si konkurencieschopnosť. Volkswagen by mal investovať do inovácií a zlepšovať svoje výrobky, aby si udržal svoju pozíciu v odvetví elektrických vozidiel.

Ozios-Austera-Volkswagen ma problem s predajom elektromovilov. Dopad krizy moze pocitit aj Slovensko
Vývoj akcii spoločnosti VW v priebehu piatich rokov. Zdroj: tradingview.com

Úvod do roku 2021 predstavoval pre Volkswagen silný nárast na hodnote ich akcii a to konkrétne o takmer 70%. Aktuálne cena korektívne klesá pričom zachováva dlhodobý býčí trend a vytvára tak atraktívne investičné príležitosti pre investorov, ktorí akcie VW plánujú nakúpiť.

Akcie GameStop sú ako na horskej dráhe. Nahor ich tlačia nadšenci, nadol realita

13.06.2024

Od svojich začiatkov v roku 1984 sa GameStop vypracoval na jedného z hlavných hráčov vo svete videohier. Avšak s nástupom digitálnej éry začala spoločnosť upadať. Napriek tomu, v januári 2021, masívne investície drobných investorov, vrátane Keitha Gilla, zmenili pohľad na túto spoločnosť. Na začiatku júna akcie spoločnosti po ďalšom Gillovom príspevku vzrástli o 74%, [...]

Slovenskej ekonomike by sa malo dariť. Problémom sú ale slabšie objednávky a aj málo nezamestnaných

02.05.2024

Kým pri vzniku Slovenskej republiky dosahovalo HDP 14 miliárd €, koncom minulého roka to bolo 122 miliárd €. Hoci na prvý pohľad ide o vynikajúce číslo, v posledných troch rokoch ho ťahal hore do veľkej miery najmä rast cien a nie rast reálnej ekonomiky. Rok 2024 by sa mal niesť v znamení pozitívneho výhľadu. Napriek tomu pretrváva aj riziko [...]

Pokračovanie vzostupu digitálnych bánk je nezadržateľné. Klasické banky majú čo robiť, aby udržali krok

02.04.2024

Väčšinu bankových transakcií dnes ľudia robia z pohodlia domova. Digitálny vek umožňuje takmer neobmedzenú dostupnosť takýchto úkonov, bez potreby fyzickej návštevy pobočiek, vďaka čomu sa stále viac na trhu rozrastajú digitálne banky, ktoré ponúkajú svoje služby iba online. Spoločnosti ako Revolut, Manzo alebo Monese sa tešia nesmiernej popularite hlavne [...]

Britský ministerský predseda Rishi Sunak.

Sunakovho ochrankára zadržali za údajné stávky na termín volieb

19.06.2024 23:26

Termín parlamentných volieb bol prísne utajovaný a jeho oznámenie zaskočilo aj mnohých členov vládnej Konzervatívnej strany.

Americká armáda / Americký vojak / US Army /

Armáda USA zabila pri útoku v Sýrii vysokopostaveného predstaviteľa ISIS

19.06.2024 23:21

Jeho úmrtie podľa CENTCOM-u naruší schopnosť IS získavať zdroje na teroristické útoky a podnikať ich.

Iran, Izrael

Hamas nemožno zničiť, ide hlavne o ideológiu, vyhlásil hovorca izraelskej armády. Netanjahu reagoval

19.06.2024 22:40

Veľmi podobné názory ako Daniel Hagari vyjadrili v uplynulých mesiacoch aj niektorí analytici.

Vladimir Putin

Putin po návšteve KĽDR dorazil do Vietnamu

19.06.2024 22:20

Vietnam je pre Putina druhou zastávkou na ceste po Ázii.

ozios

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 40
Celková čítanosť: 52516x
Priemerná čítanosť článkov: 1313x

Autor blogu

Kategórie