Založ si blog

Cena zemného plynu na spotovom trhu v EÚ stále klesá

Koncom uplynulého roku 2022 sme boli svedkami poklesu spotových cien zemného plynu v Európe. Najvyššiu hodnotu zaznamenali ceny dňa 22. augusta 2022, kedy dosiahli hladinu 341,20 EUR/MWh. Od tohto bodu sa postupne znižovali až na terajšiu hodnotu 27,952 EUR/MWh (17.7.2023). Príčinou poklesu bola teplejšia zima 2022-2023 a dostatočne veľké zásoby skvapalneného plynu v krajinách EÚ. Tieto prišli ako čiastočná náhrada za výpadok ruského plynu do Európy v dôsledku invázie Ruska na Ukrajinu.

Ozios-Austera-Ceny zemneho plynu uz 9 mesiacov klesaju-Aj v zime by mali zostat nizke

Spotová cena plynu za obdobie 5 rokov. Zdroj: Trading Economics

EÚ sa pripravuje na zimu 2023-24

v roku 2022 EÚ zvýšila medziročne dovoz LNG o takmer 70 % v priebehu 9 mesiacov. Vyššie európske spotové ceny v porovnaní s cenami na ázijských trhoch pomohli Európe zabezpečiť dodatočné dodávky. Európska únia si totiž dala za cieľ naplniť zásobníky na 90%  do 1. októbra 2023. Zároveň vypracovala plán zredukovať dopyt po skvapalnenom plyne naprieč členskými krajinami – a to o 15% do marca 2023. Aj naďalej však bude musieť súťažiť o LNG na globálnom trhu a zostane zraniteľná voči dynamike vývoja.

Širší kontext trhu vs. snaha o reguláciu

Návrhy Európskej komisie zamerané na zníženie vysokých cien energií sú ďalším faktorom, ktorý vyvíja tlak na ceny zemného plynu. Tieto návrhy zahŕňajú spoločné nákupy zemného plynu štátmi EÚ, vytvorenie nového cenového štandardu LNG, obmedzenie kolísania cien na burze plynu TTF a stanovenie pravidiel solidarity v prípade nedostatku dodávok. Nedávne návrhy komisie zahŕňajú iba dočasný mechanizmus korekcie cien, ktorý má zabrániť extrémnym cenovým výkyvom, a nie trvalejší cenový strop, ktorý navrhli niektoré členské štáty a ktorý by mohol ovplyvniť atraktivitu európskeho trhu s alternatívnymi dodávkami plynu.

Akcie GameStop sú ako na horskej dráhe. Nahor ich tlačia nadšenci, nadol realita

13.06.2024

Od svojich začiatkov v roku 1984 sa GameStop vypracoval na jedného z hlavných hráčov vo svete videohier. Avšak s nástupom digitálnej éry začala spoločnosť upadať. Napriek tomu, v januári 2021, masívne investície drobných investorov, vrátane Keitha Gilla, zmenili pohľad na túto spoločnosť. Na začiatku júna akcie spoločnosti po ďalšom Gillovom príspevku vzrástli o 74%, [...]

Slovenskej ekonomike by sa malo dariť. Problémom sú ale slabšie objednávky a aj málo nezamestnaných

02.05.2024

Kým pri vzniku Slovenskej republiky dosahovalo HDP 14 miliárd €, koncom minulého roka to bolo 122 miliárd €. Hoci na prvý pohľad ide o vynikajúce číslo, v posledných troch rokoch ho ťahal hore do veľkej miery najmä rast cien a nie rast reálnej ekonomiky. Rok 2024 by sa mal niesť v znamení pozitívneho výhľadu. Napriek tomu pretrváva aj riziko [...]

Pokračovanie vzostupu digitálnych bánk je nezadržateľné. Klasické banky majú čo robiť, aby udržali krok

02.04.2024

Väčšinu bankových transakcií dnes ľudia robia z pohodlia domova. Digitálny vek umožňuje takmer neobmedzenú dostupnosť takýchto úkonov, bez potreby fyzickej návštevy pobočiek, vďaka čomu sa stále viac na trhu rozrastajú digitálne banky, ktoré ponúkajú svoje služby iba online. Spoločnosti ako Revolut, Manzo alebo Monese sa tešia nesmiernej popularite hlavne [...]

zbrane, zbraň

Prvýkrát v dejinách. Hlavný lekár USA klasifikoval násilie so zbraňami ako zdravotnú krízu

25.06.2024 23:40

Spojené štáty predstavujú výnimočný prípad z dôvodu vysokého počtu zranení a úmrtí spôsobených strelnými zbraňami — najmä pokiaľ ide o deti.

alkohol

Na konzumáciu alkoholu zomrú ročne takmer tri milióny ľudí

25.06.2024 23:26

Do tejto štatistiky je započítané aj šoférovanie pod vplyvom alkoholu, násilie súvisiace s alkoholom a rôzne choroby.

Sunak

Štyria muži vnikli do záhrady britského premiéra. Zadržala ich polícia

25.06.2024 22:54

Organizácia s názvom Youth Demand zverejnila video, na ktorom je vidieť, ako jej člen vykonal veľkú potrebu do jazierka na Sunakovom pozemku.

Matúš Šutaj Eštok

Ministerstvo vnútra dostalo pokutu 90-tisíc eur za odstavenie čurillovcov mimo službu

25.06.2024 20:18

Rezort vnútra sa odvolá voči tomuto rozhodnutiu Úradu na ochranu oznamovateľov.

ozios

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 40
Celková čítanosť: 52745x
Priemerná čítanosť článkov: 1319x

Autor blogu

Kategórie