Koncom uplynulého roku 2022 sme boli svedkami poklesu spotových cien zemného plynu v Európe. Najvyššiu hodnotu zaznamenali ceny dňa 22. augusta 2022, kedy dosiahli hladinu 341,20 EUR/MWh. Od tohto bodu sa postupne znižovali až na terajšiu hodnotu 27,952 EUR/MWh (17.7.2023). Príčinou poklesu bola teplejšia zima 2022-2023 a dostatočne veľké zásoby skvapalneného plynu v krajinách EÚ. Tieto prišli ako čiastočná náhrada za výpadok ruského plynu do Európy v dôsledku invázie Ruska na Ukrajinu.
EÚ sa pripravuje na zimu 2023-24
v roku 2022 EÚ zvýšila medziročne dovoz LNG o takmer 70 % v priebehu 9 mesiacov. Vyššie európske spotové ceny v porovnaní s cenami na ázijských trhoch pomohli Európe zabezpečiť dodatočné dodávky. Európska únia si totiž dala za cieľ naplniť zásobníky na 90% do 1. októbra 2023. Zároveň vypracovala plán zredukovať dopyt po skvapalnenom plyne naprieč členskými krajinami – a to o 15% do marca 2023. Aj naďalej však bude musieť súťažiť o LNG na globálnom trhu a zostane zraniteľná voči dynamike vývoja.
Širší kontext trhu vs. snaha o reguláciu
Návrhy Európskej komisie zamerané na zníženie vysokých cien energií sú ďalším faktorom, ktorý vyvíja tlak na ceny zemného plynu. Tieto návrhy zahŕňajú spoločné nákupy zemného plynu štátmi EÚ, vytvorenie nového cenového štandardu LNG, obmedzenie kolísania cien na burze plynu TTF a stanovenie pravidiel solidarity v prípade nedostatku dodávok. Nedávne návrhy komisie zahŕňajú iba dočasný mechanizmus korekcie cien, ktorý má zabrániť extrémnym cenovým výkyvom, a nie trvalejší cenový strop, ktorý navrhli niektoré členské štáty a ktorý by mohol ovplyvniť atraktivitu európskeho trhu s alternatívnymi dodávkami plynu.
Celá debata | RSS tejto debaty