Založ si blog

Avizované zníženie ťažby ropy neprinieslo vyššie ceny. Naopak, tankujeme lacnejšie

Keď OPEC+ úvodom apríla prekvapujúco oznámil zníženie ťažby do konca tohto roka o 1,16 milióna barelov denne, očakával sa cenový skok. Ten jednodňový aj skutočne prišiel (ropa Brent cenovo „poskočila“ o 7 % na 85 dolárov), avšak v ďalších týždňoch prišla korekcia. Nesmelý rast v závere mesiaca bol spôsobený slabým dolárom a optimizmom, že čínska spotreba podporí oživenie dopytu. Tento predpoklad sa však naplnil len čiastočne.

Ceny ropy klesli

Pre pochopenie cien ropy je dôležité vedieť základné informácie o rozdieloch medzi dvoma hlavnými druhmi ropy: WTI a Brent. Ropa WTI (West Texas Intermediate) sa ťaží najmä v Texase v Spojených štátoch, zatiaľ čo ropa Brent pochádza z ropných polí v Severnom mori. Napriek tomu, že WTI má nižší obsah síry ako Brent, jej cena je vo všeobecnosti nižšia ako severomorská ropa. Dôvodom je skutočnosť, že sa očakáva, že hlavný zdroj dodávok ropy Brent – ropné polia v Severnom mori – sa v dlhodobom horizonte vyčerpajú, zatiaľ čo v Severnej Amerike rast produkcie ropy WTI bude pokračovať vďaka frakovaniu bridlíc a ropných pieskov. S futures kontraktmi na ropu sa obchoduje na komoditných burzách: s ropou Brent na Intercontinental Exchange (ICE) a s WTI na New York Mercantile Exchange (NYMEX).

Ako sa vyvíjala cena ropy od oznámenia poklesu dennej ťažby? V polovici apríla síce cena ropy v rámci ázijského obchodovania išla o niečo nahor, ale len preto, lebo sa očakávalo, že čínska spotreba pôjde nahor. Plus prišlo aj oslabenie dolára, ktoré cenu ropy o niečo zdvihlo.

Obchodníci však čakali na rozhodnutia americkej a európskej centrálnej banky o zvýšení úrokových sadzieb. A tie prišli a trhy nepotešili: americký FED ďalej zdvihol sadzby (aj keď časť trhov dúfala, že odštartuje pokles) a ECB sadzby zvýšila. Predpovede globálneho rastu HDP sú stále slabé. Vyšší dopyt po rope v súvislosti so sviatkami v Číne sa nepotvrdil a cestovný ruch v Číne a Ázii zostáva jasne pod úrovňou spred krízy, aj keď postupne ožíva.

Ozios-Austera-Staty OPEC chceli zvysit cenu ropy-dosiahli len pokles
Výkonnosť Crude Oil WTI Futures za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Okrem toho údaje o americkom HDP za 1. štvrťrok 2023 hovoria, že americká ekonomika výrazne spomalila v porovnaní s 4. kvartálom 2022. A tým pádom vyhliadky na ďalší vývoj globálnej ekonomiky sú opatrné. Toto všetko poslalo ceny ropy nadol. Futures na ropu Brent klesli za posledný týždeň výrazne o 6,9 % a futures na ropu WTI klesli až o 8 %.

Ozios-Austera-Cena ropy Brent klesa-Tankovanie bude lacnejsie

Výkonnosť Brent Oil Futures za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

USA tlačia na ceny uvoľňovaním časti rezerv

Investori stále nevylučujú potenciálny nárast dopytu po pohonných hmotách v dôsledku dovolenkového cestovania v Číne. Ale nádej je pomerne malá, keďže aj napriek istému oživeniu cestovania do ázijských krajín zostáva počet letov nízky. Tento faktor je ale slabý v porovnaní s tým, či vidíme v USA.

Prečo práve USA? Okrem toho, že ide o najväčšiu ekonomiku sveta, ktorá ovplyvňuje vývoj globálnej ekonomiky, sú Spojené štáty v špecifickej pozícii práve vďaka rastúcim kapacitám ťažby ropy WTI z bridlíc a ropných pieskov. Navyše majú v zálohe ešte jeden tromf: strategické rezervy. A ten aktuálna administratíva aj využíva. Koncom marca prezident Biden vyhlásil, že denne počas 180 dní uvoľní zo strategických ropných rezerv 1 milión barelov ropy. Navyše sa legislatívne znížil minimálny objem SPR (Strategic Petroleum Reserve) z 300 miliónov barelov na 254,2 milióna barelov.

Obdobie rozpúšťania ropných rezerv na americký trh sa pomaly blíži ku koncu. Priemerné denné uvoľňovanie sa od 1. mája upravilo na 873 000 barelov. Bude zaujímavé sledovať, ako sa trh s ukončením uvoľňovania rezerv vyrovná. Je však predpoklad, že bez silného prorastového ekonomického signálu sa na klesajúcom trende cien ropy zatiaľ nič nezmení.

Akcie GameStop sú ako na horskej dráhe. Nahor ich tlačia nadšenci, nadol realita

13.06.2024

Od svojich začiatkov v roku 1984 sa GameStop vypracoval na jedného z hlavných hráčov vo svete videohier. Avšak s nástupom digitálnej éry začala spoločnosť upadať. Napriek tomu, v januári 2021, masívne investície drobných investorov, vrátane Keitha Gilla, zmenili pohľad na túto spoločnosť. Na začiatku júna akcie spoločnosti po ďalšom Gillovom príspevku vzrástli o 74%, [...]

Slovenskej ekonomike by sa malo dariť. Problémom sú ale slabšie objednávky a aj málo nezamestnaných

02.05.2024

Kým pri vzniku Slovenskej republiky dosahovalo HDP 14 miliárd €, koncom minulého roka to bolo 122 miliárd €. Hoci na prvý pohľad ide o vynikajúce číslo, v posledných troch rokoch ho ťahal hore do veľkej miery najmä rast cien a nie rast reálnej ekonomiky. Rok 2024 by sa mal niesť v znamení pozitívneho výhľadu. Napriek tomu pretrváva aj riziko [...]

Pokračovanie vzostupu digitálnych bánk je nezadržateľné. Klasické banky majú čo robiť, aby udržali krok

02.04.2024

Väčšinu bankových transakcií dnes ľudia robia z pohodlia domova. Digitálny vek umožňuje takmer neobmedzenú dostupnosť takýchto úkonov, bez potreby fyzickej návštevy pobočiek, vďaka čomu sa stále viac na trhu rozrastajú digitálne banky, ktoré ponúkajú svoje služby iba online. Spoločnosti ako Revolut, Manzo alebo Monese sa tešia nesmiernej popularite hlavne [...]

Britský ministerský predseda Rishi Sunak.

Sunakovho ochrankára zadržali za údajné stávky na termín volieb

19.06.2024 23:26

Termín parlamentných volieb bol prísne utajovaný a jeho oznámenie zaskočilo aj mnohých členov vládnej Konzervatívnej strany.

Americká armáda / Americký vojak / US Army /

Armáda USA zabila pri útoku v Sýrii vysokopostaveného predstaviteľa ISIS

19.06.2024 23:21

Jeho úmrtie podľa CENTCOM-u naruší schopnosť IS získavať zdroje na teroristické útoky a podnikať ich.

Iran, Izrael

Hamas nemožno zničiť, ide hlavne o ideológiu, vyhlásil hovorca izraelskej armády. Netanjahu reagoval

19.06.2024 22:40

Veľmi podobné názory ako Daniel Hagari vyjadrili v uplynulých mesiacoch aj niektorí analytici.

Vladimir Putin

Putin po návšteve KĽDR dorazil do Vietnamu

19.06.2024 22:20

Vietnam je pre Putina druhou zastávkou na ceste po Ázii.

ozios

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 40
Celková čítanosť: 52520x
Priemerná čítanosť článkov: 1313x

Autor blogu

Kategórie