Založ si blog

Avizované zníženie ťažby ropy neprinieslo vyššie ceny. Naopak, tankujeme lacnejšie

Keď OPEC+ úvodom apríla prekvapujúco oznámil zníženie ťažby do konca tohto roka o 1,16 milióna barelov denne, očakával sa cenový skok. Ten jednodňový aj skutočne prišiel (ropa Brent cenovo „poskočila“ o 7 % na 85 dolárov), avšak v ďalších týždňoch prišla korekcia. Nesmelý rast v závere mesiaca bol spôsobený slabým dolárom a optimizmom, že čínska spotreba podporí oživenie dopytu. Tento predpoklad sa však naplnil len čiastočne.

Ceny ropy klesli

Pre pochopenie cien ropy je dôležité vedieť základné informácie o rozdieloch medzi dvoma hlavnými druhmi ropy: WTI a Brent. Ropa WTI (West Texas Intermediate) sa ťaží najmä v Texase v Spojených štátoch, zatiaľ čo ropa Brent pochádza z ropných polí v Severnom mori. Napriek tomu, že WTI má nižší obsah síry ako Brent, jej cena je vo všeobecnosti nižšia ako severomorská ropa. Dôvodom je skutočnosť, že sa očakáva, že hlavný zdroj dodávok ropy Brent – ropné polia v Severnom mori – sa v dlhodobom horizonte vyčerpajú, zatiaľ čo v Severnej Amerike rast produkcie ropy WTI bude pokračovať vďaka frakovaniu bridlíc a ropných pieskov. S futures kontraktmi na ropu sa obchoduje na komoditných burzách: s ropou Brent na Intercontinental Exchange (ICE) a s WTI na New York Mercantile Exchange (NYMEX).

Ako sa vyvíjala cena ropy od oznámenia poklesu dennej ťažby? V polovici apríla síce cena ropy v rámci ázijského obchodovania išla o niečo nahor, ale len preto, lebo sa očakávalo, že čínska spotreba pôjde nahor. Plus prišlo aj oslabenie dolára, ktoré cenu ropy o niečo zdvihlo.

Obchodníci však čakali na rozhodnutia americkej a európskej centrálnej banky o zvýšení úrokových sadzieb. A tie prišli a trhy nepotešili: americký FED ďalej zdvihol sadzby (aj keď časť trhov dúfala, že odštartuje pokles) a ECB sadzby zvýšila. Predpovede globálneho rastu HDP sú stále slabé. Vyšší dopyt po rope v súvislosti so sviatkami v Číne sa nepotvrdil a cestovný ruch v Číne a Ázii zostáva jasne pod úrovňou spred krízy, aj keď postupne ožíva.

Ozios-Austera-Staty OPEC chceli zvysit cenu ropy-dosiahli len pokles
Výkonnosť Crude Oil WTI Futures za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Okrem toho údaje o americkom HDP za 1. štvrťrok 2023 hovoria, že americká ekonomika výrazne spomalila v porovnaní s 4. kvartálom 2022. A tým pádom vyhliadky na ďalší vývoj globálnej ekonomiky sú opatrné. Toto všetko poslalo ceny ropy nadol. Futures na ropu Brent klesli za posledný týždeň výrazne o 6,9 % a futures na ropu WTI klesli až o 8 %.

Ozios-Austera-Cena ropy Brent klesa-Tankovanie bude lacnejsie

Výkonnosť Brent Oil Futures za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

USA tlačia na ceny uvoľňovaním časti rezerv

Investori stále nevylučujú potenciálny nárast dopytu po pohonných hmotách v dôsledku dovolenkového cestovania v Číne. Ale nádej je pomerne malá, keďže aj napriek istému oživeniu cestovania do ázijských krajín zostáva počet letov nízky. Tento faktor je ale slabý v porovnaní s tým, či vidíme v USA.

Prečo práve USA? Okrem toho, že ide o najväčšiu ekonomiku sveta, ktorá ovplyvňuje vývoj globálnej ekonomiky, sú Spojené štáty v špecifickej pozícii práve vďaka rastúcim kapacitám ťažby ropy WTI z bridlíc a ropných pieskov. Navyše majú v zálohe ešte jeden tromf: strategické rezervy. A ten aktuálna administratíva aj využíva. Koncom marca prezident Biden vyhlásil, že denne počas 180 dní uvoľní zo strategických ropných rezerv 1 milión barelov ropy. Navyše sa legislatívne znížil minimálny objem SPR (Strategic Petroleum Reserve) z 300 miliónov barelov na 254,2 milióna barelov.

Obdobie rozpúšťania ropných rezerv na americký trh sa pomaly blíži ku koncu. Priemerné denné uvoľňovanie sa od 1. mája upravilo na 873 000 barelov. Bude zaujímavé sledovať, ako sa trh s ukončením uvoľňovania rezerv vyrovná. Je však predpoklad, že bez silného prorastového ekonomického signálu sa na klesajúcom trende cien ropy zatiaľ nič nezmení.

Čínsky BYD, nemecký Volkswagen a najmä americká Tesla vládnu svetovým výrobcom elektrických vozidiel

22.05.2023

V posledných rokoch a mesiacoch sa venuje veľká pozornosť elektrickej energii a tomu, ako ňou nahradiť palivá. Hlavným dôvodom je globálne otepľovanie, ktoré ohrozuje celú planétu. Vzhľadom na to sa mnohé spoločnosti zaviazali stať sa uhlíkovo neutrálnymi. Agenda nám však predstavila aj mnohé odvetvia e-mobility – elektromobily, elektrické nákladné vozidlá, [...]

LVMH láme rekordy

10.05.2023

Bolo to pomerne úspešných týždňov pre LVMH, najväčšiu skupinu luxusných značiek na svete, ktorá (okrem iných spoločností) vlastní Louis Vuitton. Stala sa prvou európskou spoločnosťou, ktorá dosiahla trhovú kapitalizáciu 500 miliárd USD, a týmto míľnikom sa približuje k Tesle na deviatom mieste najväčších kótovaných spoločností na svete. Sme si istí, že takéto [...]

Ocitá sa inflácia eurozóny na klesajúcej trajektórii? Alebo je vysoká jadrová inflácia aj do budúcnosti hrozbou?

20.04.2023

Celý svet čelí jednej z najvyšších inflácií za posledných niekoľko desaťročí. Zdá sa však, že eurozóna dostala najtvrdší zásah, na čom by sa mohla podieľať aj vojna na Ukrajine. Covidová pandémia spustila nevyhnutný rast inflácie a vojna bola len prilievaním oleja do ohňa. V Oziose sme sa rozhodli pozrieť sa na tento problém, ako to vyzeralo a či sa to zlepšuje. [...]

kladivko, knihy, váha, spravodlivosť, súd

Mimovládky vyzvali politikov na reformu prokuratúry i zmenu paragrafu 363

01.06.2023 13:45

Na štvrtkovom brífingu predstavili zástupcovia Nadácie Zastavme korupciu a Via Iuris deväť návrhov.

pápež, novak

Obmäkčil ju pápež. Nováková udelila v Maďarsku rekordný počet milostí

01.06.2023 13:43

Prezidentka udelila milosť okrem iných aj osobám z kauzy známej ako "proces Hunnia".

otruba, kováčová, grigová, burian, veľvyslanci

Prezidentka odovzdala poverovacie listiny novým veľvyslancom

01.06.2023 13:30

Všetci majú podľa Čaputovej bohaté skúsenosti a preto verí, že sú tou správnou voľbou na posty vedúcich misií v krajinách ich budúceho pôsobenia.

munícia, 155

Europoslanci schválili viac munície pre Ukrajinu

01.06.2023 13:16

Európsky parlament podporil návrh zákona na zvýšenie európskej výroby munície a rakiet.

ozios

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 26
Celková čítanosť: 31940x
Priemerná čítanosť článkov: 1228x

Autor blogu

Kategórie