Založ si blog

V roku 2023 pravdepodobne uvidíme nárast cien komodít

Po opätovnom rozbehnutí ekonomiky Číny investori očakávajú výrazný nárast dopytu po komoditách. Keď sa k tomu pripočítajú rastúce technologické sektory, cenový rast komodít je viac ako reálny.

Investori by mali zbystriť pozornosť, pretože austrálsky ťažobný gigant BHP predpokladá rast hodnoty komodít v roku 2023. Tie sú citlivé na geopolotické zmeny a neočakávané udalosti na trhu, to sme videli v prípade vojny na Ukrajine, kedy ceny ropy vystúpili na rekordné hodnoty. Ktoré udalosti dnes najviac rezonujú na komoditnom trhu a budú ovplyňovať vývoj cien v roku 2023?

Január 2023 nám priniesol uvoľnenie na komoditných trhoch, čo spôsobuje rast v celej triede aktív. Ťažiarska spoločnosť BHP prichádza s pozitívnym výhľadom na celý rok 2023, ktorý by mal byť rokom rastu v prípade komodít. Dôvodom je hlavne rast v Číne, Indii a Južnej Afrike. Znovu otvorenie komunistickej krajiny má výrazny vplyv hlavne na rast v oblasti transformácie energetiky a automobilového priemyslu, kde sa využíva prevažne železo a meď, ktoré sú pre spoločnosť BHP významným zdrojom príjmov. Od októbra 2022 sme mohli sledovať rast akcií spoločnosti o cca 30%.

Ozios-Austera-Zelezo, med a dalsie komodity sa v roku 2023 pravdepodobne vratia k rastu
Výkonnosť akcií spoločnosti BHP Group Ltd za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Medzi ďalšie a rastové príležitosti pridáva BHP aj  juhoamerické a africké štáty. Tie budú v oblasti ťažby komodít napredovať, pretože aktuálne sú vo fáze hľadania medzinárodného kapitálu a snahe pritiahnuť do týchto oblastí ďalšie investície, keďže ponúkajú atraktívne daňové podmienky. Z tohto hľadiska by aj ďalšie roky mohol nastať rozvoj na komoditnom trhu.

Globálne je predpoklad, že celý rok 2023 budú rásť ceny viac ako v druhej polovici kalendárneho roka 2022, kedy sme videli pesimizmus v súvislosti s vyhliadkami čínskeho rastu. Rásť by mali aj neželezné kovy, kde zhruba polovica globálneho dopytu pochádza z krajín mimo Číny.

Investičnými priležitosťami by mali byť aj kritické suroviny ako meď a nikel, ktorých ponuka v najbližšej dobe nebude rásť. Zato sa predpokladá, že dopyt bude vysoký. Na ten bude mať vplyv rast populácie, urbanizácia, infraštruktúra dekarbonizácie a rastúca životná úroveň. Tieto faktory budú stimulovať aj dopyt po oceli, farebných kovoch a hnojivách.

Na trhu vidíme napríklad aktuálne nárast ceny ocele. Po zemetraseniach v Turecku zostali zatvorené oceliarne v krajine. Turecko je jedným z  10 popredných svetových výrobcov a vývozcov ocele. Jej cenu ovplyvňujú aj očakávania silnejšieho dopytu zo strany čínskeho spotrebiteľa ocele. Elektrické pece v Číne práve v druhej polovici februára výrazne zvýšili produkciu.

Čo sa deje s Nike? Legendárny výrobca topánok utrpel najväčší jednodenný prepad hodnoty akcií vo svojej histórii

04.07.2024

Nedávny prepad akcií spoločnosti Nike, spôsobený slabšími výsledkami predaja, vyvoláva otázky o budúcej stratégii a výkonnosti tejto globálnej značky. Nike, známy svojím inovatívnym prístupom k športovému oblečeniu a obuvi, čelí výzvam, ktoré ovplyvnili jeho finančné ukazovatele a trhovú pozíciu. V analýze sa zameriame na príčiny tohto poklesu a jeho dopad na [...]

Akcie GameStop sú ako na horskej dráhe. Nahor ich tlačia nadšenci, nadol realita

13.06.2024

Od svojich začiatkov v roku 1984 sa GameStop vypracoval na jedného z hlavných hráčov vo svete videohier. Avšak s nástupom digitálnej éry začala spoločnosť upadať. Napriek tomu, v januári 2021, masívne investície drobných investorov, vrátane Keitha Gilla, zmenili pohľad na túto spoločnosť. Na začiatku júna akcie spoločnosti po ďalšom Gillovom príspevku vzrástli o 74%, [...]

Slovenskej ekonomike by sa malo dariť. Problémom sú ale slabšie objednávky a aj málo nezamestnaných

02.05.2024

Kým pri vzniku Slovenskej republiky dosahovalo HDP 14 miliárd €, koncom minulého roka to bolo 122 miliárd €. Hoci na prvý pohľad ide o vynikajúce číslo, v posledných troch rokoch ho ťahal hore do veľkej miery najmä rast cien a nie rast reálnej ekonomiky. Rok 2024 by sa mal niesť v znamení pozitívneho výhľadu. Napriek tomu pretrváva aj riziko [...]

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie priletia prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prídu dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Atentát na Trumpa bol najväčším zlyhaním za desaťročia, povedala šéfka Tajnej služby

22.07.2024 17:05, aktualizované: 17:29

Pred jedným z výborov americkej Snemovne reprezentantov to uviedla šéfka služby Kimberly Cheatleová.

ozios

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 41
Celková čítanosť: 54603x
Priemerná čítanosť článkov: 1332x

Autor blogu

Kategórie