Založ si blog

V roku 2023 pravdepodobne uvidíme nárast cien komodít

Po opätovnom rozbehnutí ekonomiky Číny investori očakávajú výrazný nárast dopytu po komoditách. Keď sa k tomu pripočítajú rastúce technologické sektory, cenový rast komodít je viac ako reálny.

Investori by mali zbystriť pozornosť, pretože austrálsky ťažobný gigant BHP predpokladá rast hodnoty komodít v roku 2023. Tie sú citlivé na geopolotické zmeny a neočakávané udalosti na trhu, to sme videli v prípade vojny na Ukrajine, kedy ceny ropy vystúpili na rekordné hodnoty. Ktoré udalosti dnes najviac rezonujú na komoditnom trhu a budú ovplyňovať vývoj cien v roku 2023?

Január 2023 nám priniesol uvoľnenie na komoditných trhoch, čo spôsobuje rast v celej triede aktív. Ťažiarska spoločnosť BHP prichádza s pozitívnym výhľadom na celý rok 2023, ktorý by mal byť rokom rastu v prípade komodít. Dôvodom je hlavne rast v Číne, Indii a Južnej Afrike. Znovu otvorenie komunistickej krajiny má výrazny vplyv hlavne na rast v oblasti transformácie energetiky a automobilového priemyslu, kde sa využíva prevažne železo a meď, ktoré sú pre spoločnosť BHP významným zdrojom príjmov. Od októbra 2022 sme mohli sledovať rast akcií spoločnosti o cca 30%.

Ozios-Austera-Zelezo, med a dalsie komodity sa v roku 2023 pravdepodobne vratia k rastu
Výkonnosť akcií spoločnosti BHP Group Ltd za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Medzi ďalšie a rastové príležitosti pridáva BHP aj  juhoamerické a africké štáty. Tie budú v oblasti ťažby komodít napredovať, pretože aktuálne sú vo fáze hľadania medzinárodného kapitálu a snahe pritiahnuť do týchto oblastí ďalšie investície, keďže ponúkajú atraktívne daňové podmienky. Z tohto hľadiska by aj ďalšie roky mohol nastať rozvoj na komoditnom trhu.

Globálne je predpoklad, že celý rok 2023 budú rásť ceny viac ako v druhej polovici kalendárneho roka 2022, kedy sme videli pesimizmus v súvislosti s vyhliadkami čínskeho rastu. Rásť by mali aj neželezné kovy, kde zhruba polovica globálneho dopytu pochádza z krajín mimo Číny.

Investičnými priležitosťami by mali byť aj kritické suroviny ako meď a nikel, ktorých ponuka v najbližšej dobe nebude rásť. Zato sa predpokladá, že dopyt bude vysoký. Na ten bude mať vplyv rast populácie, urbanizácia, infraštruktúra dekarbonizácie a rastúca životná úroveň. Tieto faktory budú stimulovať aj dopyt po oceli, farebných kovoch a hnojivách.

Na trhu vidíme napríklad aktuálne nárast ceny ocele. Po zemetraseniach v Turecku zostali zatvorené oceliarne v krajine. Turecko je jedným z  10 popredných svetových výrobcov a vývozcov ocele. Jej cenu ovplyvňujú aj očakávania silnejšieho dopytu zo strany čínskeho spotrebiteľa ocele. Elektrické pece v Číne práve v druhej polovici februára výrazne zvýšili produkciu.

Príbeh firmy Netflix: streamovací gigant stále rastie

22.09.2023

Príjmy Netflixu za obdobie dvanásť mesiacov končiacich 30. júna 2023 boli na úrovni 32,126 miliárd dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 3,53 %. Podľa posledných zverejnených čísel, video streamovania služba zaznamenala v období apríl až jún 2023 aj solídny nárast predplatiteľov, a to o 5,9 milióna. Prírastky vo forme platiacich zákazníkov tak hravo [...]

IPO spoločnosti Arm sa blíži a púta pozornosť celého sveta

28.08.2023

Keďže finančný svet netrpezlivo sleduje jedno z najočakávanejších IPO v technologickom priemysle — Arm Holdings, množia sa špekulácie o jeho potenciálnych dôsledkoch. Arm, renomovaná spoločnosť zaoberajúca sa vývojom polovodičov a softvérom, je na pokraji vstupu do novej fázy, ktorá možno prekreslí mapu investícií do technologického priemyslu a ovplyvní [...]

Nvidia vo veľkom napreduje v umelej inteligencii

22.08.2023

Vzhľadom na to, že generatívne modely AI, ako je ChatGPT, sú teraz v kurze, môžeme predpokladať, že mnohí vývojári by mohli mať záujem o nové riešenie od Nvidie, ktoré ponúka prostredníctvom nástroja NVIDIA AI Workbench. Workbench je ucelený systém, ktorý umožňuje vývojárom rýchlo vytvárať, testovať a prispôsobovať vopred pripravené generatívne modely AI a [...]

Musk

Musk videom a komentárom k migrácii podráždil Berlín, vymenili si názory na twitteri

30.09.2023 07:11

K zrážke názorov na sociálnej sieti X došlo v piatok medzi nemeckým ministerstvom zahraničných vecí a miliardárom Elonom Muskom.

voľby 2023, urny

ONLINE: Na Slovensku sa rozbehli predčasné voľby. Prvé hlasy prišli spoza hraníc

30.09.2023 06:00, aktualizované: 07:58

Volebné miestnosti sa otvorili v sobotu o 7.00 h, hlasovanie sa končí o 22.00 h.

vojna na Ukrajine, Kyjev, kadeti

ONLINE: Šéf NATO verí, že Slovensko bude pomáhať Kyjevu bez ohľadu na výsledky volieb

30.09.2023 05:30, aktualizované: 06:12

Výsledky volieb na Slovensku podľa Jensa Stoltenberga nezmenia podporu Ukrajine a Kyjev s Varšavou tiež zvládnu urovnať svoje spory.

ozios

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 39541x
Priemerná čítanosť článkov: 1163x

Autor blogu

Kategórie