Založ si blog

Inflačné tlaky doľahli aj na Valentína. Obchodníci však zostali optimistickí

Značná časť Američanov avizovala v prieskumoch šetrenie na valentínskych výdavkoch. Obchodníci tomu však neveria a očakávajú opäť lepšie výsledky.

Minulý týždeň mohli oslavovať všetci zamilovaní svoju lásku na Valentína. Tento komerčný sviatok však ovplyvňuje aj trhy a spotrebitelia cítia v rôznych segmentoch rapídne vysokú infláciu.

Mnohé spoločnosti sa snažia vyťažiť z tohto sviatka zamilovaných nejaké zisky. Najvyťaženejšie segmenty sú oblasti od predaja potravín, cez hotely, predaj kvetov a sladkostí, až po taxi služby, či gastro sektor. Spotrebitelia sú však tento rok viac zaťažení vyššími cenami, pretože inflácia sa reálne pohybuje v niektorých krajinách aj nad 20%.

Spoločnosti, ktoré vyrábajú čokoládu, napríklad ako Mondelēz, Nestlé a Lindt zvýšili svoje ceny za čokoládu približne o 11 % a viac. V prípade spoločnosti Tesco je obľúbenou voľbou počas celého roka ich Finest Dinner for Two, kde môžete dostať hlavné jedlo, jednu prílohu, dezert a nápoj za cenu Clubcard za 12 libier.

Najnovší prieskum od hodnotiacej platformy Trustpilot ukazuje, že 41 % Američanov tvrdí, že láska nie je v ich rozpočte, a ďalších 23 % je stále nerozhodných, či sa tohtoročných valentínskych osláv zúčastní. Podľa Národnej maloobchodnej federácie však výsledky ukazujú, že výdavky na Valentína v roku 2023 by mohli dosiahnuť až 25,9 miliardy dolárov. Američania by tak mohli v priemere minúť cez 190 dolárov na sladkosti, kvety a iné darčeky, pričom v roku 2022 to bolo okolo 175 dolárov. Tieto obrovské sumy určite pomáhajú globálnej ekonomike a tiež niektorým akciám. Ktoré akcie by ste teda mali sledovať?

Cukrovinkársky gigant narástol

Napríklad akcie spoločnosti Mondelēz počas valentínskeho týždňa začali vykazovať nárast. Spoločnosť Mondelēz International pôsobí globálne v krajinách Latinskej Ameriky, Severnej Amerike, Ázii, na Blízkom východe, v Afrike a Európe.

Ozios_Austera_Akcie Mondelez posilnuju vdaka sviatku sv. Valentina aj v roku 2023
Výkonnosť akcií spoločnosti Modelez International za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)͙

Reštaurácie s menším počtom hostí, ale množstvom donášok

V gastro sektore vidíme tiež vysoký nárast cien oproti minulým rokom. Londýnska michelinská reštaurácia Ritz tento rok stanovila cenu štvorchodového valentínskeho menu na 395 libier na osobu, čo je viac ako 325 libier v minulom roku. V celej Amerike sa rozhodujeme, či niekoho pozvať na luxusnú večeru, ktorá stojí pekný peniaz, alebo zostať doma a otvoriť si fľašu šampanského, prípadne niekomu výnimočnému priniesť čokoládu. Trendom v gastro sektore aj naďalej zostáva doručovanie do domu. Globálne vplyv stravovacích návykov spotrebiteľov bude mať vplyv na návštevnosť reštaurácií. Valentín by mal byť teda vo všeobecnosti vzpruhou aj pre odvetvie stravovania.

Príbeh firmy Netflix: streamovací gigant stále rastie

22.09.2023

Príjmy Netflixu za obdobie dvanásť mesiacov končiacich 30. júna 2023 boli na úrovni 32,126 miliárd dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 3,53 %. Podľa posledných zverejnených čísel, video streamovania služba zaznamenala v období apríl až jún 2023 aj solídny nárast predplatiteľov, a to o 5,9 milióna. Prírastky vo forme platiacich zákazníkov tak hravo [...]

IPO spoločnosti Arm sa blíži a púta pozornosť celého sveta

28.08.2023

Keďže finančný svet netrpezlivo sleduje jedno z najočakávanejších IPO v technologickom priemysle — Arm Holdings, množia sa špekulácie o jeho potenciálnych dôsledkoch. Arm, renomovaná spoločnosť zaoberajúca sa vývojom polovodičov a softvérom, je na pokraji vstupu do novej fázy, ktorá možno prekreslí mapu investícií do technologického priemyslu a ovplyvní [...]

Nvidia vo veľkom napreduje v umelej inteligencii

22.08.2023

Vzhľadom na to, že generatívne modely AI, ako je ChatGPT, sú teraz v kurze, môžeme predpokladať, že mnohí vývojári by mohli mať záujem o nové riešenie od Nvidie, ktoré ponúka prostredníctvom nástroja NVIDIA AI Workbench. Workbench je ucelený systém, ktorý umožňuje vývojárom rýchlo vytvárať, testovať a prispôsobovať vopred pripravené generatívne modely AI a [...]

Musk

Musk videom a komentárom k migrácii podráždil Berlín, vymenili si názory na twitteri

30.09.2023 07:11

K zrážke názorov na sociálnej sieti X došlo v piatok medzi nemeckým ministerstvom zahraničných vecí a miliardárom Elonom Muskom.

voľby 2023, urny

ONLINE: Na Slovensku sa rozbehli predčasné voľby. Prvé hlasy prišli spoza hraníc

30.09.2023 06:00, aktualizované: 07:58

Volebné miestnosti sa otvorili v sobotu o 7.00 h, hlasovanie sa končí o 22.00 h.

vojna na Ukrajine, Kyjev, kadeti

ONLINE: Šéf NATO verí, že Slovensko bude pomáhať Kyjevu bez ohľadu na výsledky volieb

30.09.2023 05:30, aktualizované: 06:12

Výsledky volieb na Slovensku podľa Jensa Stoltenberga nezmenia podporu Ukrajine a Kyjev s Varšavou tiež zvládnu urovnať svoje spory.

ozios

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 39542x
Priemerná čítanosť článkov: 1163x

Autor blogu

Kategórie