Založ si blog

Stáva sa Paramount konkurentom Netflixu?

Americká legenda spája svoje dve služby v snahe dotiahnuť sa na lídrov trhu online streamingu

Netflix revolučným spôsobom zmenil pohľad, akým sledujeme seriály a filmy. Bol jednou z prvých spoločností, ktoré nám ponúkli streamovacie služby, a pravdepodobne neexistuje na svete človek, ktorý by o nich nepočul. Ako v každom inom odvetví alebo spoločnosti však bolo len otázkou času, kedy na trh príde konkurencia. A tak sa aj stalo, dnes medzi ich konkurentov patria Warner Bros, Disney a Amazon. Do hry však vstupuje ďalšia spoločnosť, Paramount a ich streamovacia služba Paramount+.

Showtime sa spojí s Paramount+

Spoločnosť Paramount Global podniká kroky na zjednotenie svojho podnikania v oblasti káblovej televízie a streamovania, a to spojením televíznej siete Showtime a jej streamovacej služby, do jedného subjektu: Paramount+, ktorá je odpoveďou na súčasné konkurenčné boje v oblasti streamingu. Televízna sieť, ktorá je známa populárnymi seriálmi ako Yellowjackets, Billions a Dexter, bude teraz zahŕňať aj obsah Paramount+. Predplatitelia si budú môcť predplatiť Showtime za príplatok k existujúcemu platenému televíznemu balíku. V súčasnosti je cena služby Paramount+ 4,99 USD mesačne, zatiaľ čo streamovacia služba Showtime sa ponúka za 10,99 USD mesačne. Balík oboch služieb je k dispozícii za 11,99 USD mesačne. Spoločnosť Paramount v novembri oznámila, že Paramount+ má 46 miliónov zákazníkov.

Súboj medzi gigantmi v oblasti streamovania

Spojenie týchto dvoch služieb je reakciou na intenzívnu konkurenciu v mediálnom priemysle, keďže spoločnosti sa snažia, aby ich streamovacie služby boli ziskové. Pandémia COVID-19 viedla k prudkému nárastu dopytu po streamovacích službách a následná konkurencia čoraz viac sťažuje získavanie nových predplatiteľov. To malo vplyv na ceny akcií, čo viedlo mediálne spoločnosti k experimentovaniu s rôznymi stratégiami na rast ich streamovacích podnikov. Napríklad minulý rok spoločnosť Netflix predstavila lacnejšiu verziu podporovanú reklamou. Spoločnosť Disney, ktorá začala skôr spájať svoje možnosti streamovania, zvýšila svoje ceny a pridala možnosť podporovanej reklamy. Spoločnosť Warner Bros. Discovery medzitým obmedzila obsah pre svoju službu HBO Max, pretože sa snaží znížiť náklady. Spoločnosť tiež plánuje na jar spustiť kombinovanú streamovaciu aplikáciu HBO Max a Discovery.

Napriek tomu, že ide o pomerne veľké spoločnosti, Netflix je v čase písania tohto článku stále na prvom mieste podľa počtu predplatiteľov. Zoznam je nasledovný:

1. Netflix – viac ako 223 miliónov predplatiteľov

2. Amazon Prime – odhadom 200 miliónov predplatiteľov

3. Disney+ – 164+ miliónov predplatiteľov

6. HBO Max – odhadovaných 80 miliónov predplatiteľov

8. Paramount+ – odhadovaných 46 miliónov predplatiteľov

9. Apple – 40 miliónov predplatiteľov

Vývoj akcií spoločností Paramount Global a Netflix

Akcie spoločnosti Paramount Global vstúpili na trh v roku 1990 za 9,59 USD. Odvtedy zaznamenali slušný vývoj. Najvyšší bod dosiahli v marci 2021, keď cena jednej akcie bola 94,94 USD. Potom nasledoval voľný pád, ktorý sa však zastavil na súčasnej cene 24,96 USD v čase písania tohto článku.  To znamená, že je tu veľký priestor na možný pohyb a rast, najmä ak budú mať správy spoločností Showtime a Paramount+ pozitívnu reakciu investorov.

Ozios-Austera-Akcie Paramount su dnes nizko s perspektivou rastu
Vývoj akcií spoločnosti Paramount Global za posledných päť rokov. (Zdroj: Google Finance)

Netflix prišiel na trh oveľa neskôr ako Paramount, v roku 2002, s cenou 1,21 USD za akciu. V priebehu času zaznamenala tiež veľmi dobrý rast, pričom historicky najvyššiu cenu dosiahla v októbri 2021, keď bola 690,31 USD. Odvtedy, podobne ako Paramount, cena akcie zaznamenala veľkú korekciu. V čase písania tohto článku je cena akcie Netflix 371,11 USD.

Ozios-Austera-Netflix ma stale silnejsiu konkurenciu
Vývoj akcií spoločnosti Paramount Global za posledných päť rokov. (Zdroj: Google Finance)

Zhrnutie

Ak porovnáme počty predplatiteľov a ceny akcií medzi Paramountom a Netflixom, vidíme, že druhý menovaný je ďaleko popredu, čo je pochopiteľné, keďže bol prvý a je to najväčšia streamovacia platforma. Na druhej strane Paramount môže ponúknuť zaujímavé seriály a filmy pre každú generáciu. Ak budú túto hru hrať dobre, majú veľkú šancu sa k Netflixu aspoň priblížiť, ak ich dokonca jedného dňa neporazia. A keďže sa spoločnosť len minulý rok dostala do Rakúska a Nemecka, ukazuje to, že majú záujem o globálnu expanziu, čo znamená, že by sme ich ešte nemali odpisovať.

Čo sa deje s Nike? Legendárny výrobca topánok utrpel najväčší jednodenný prepad hodnoty akcií vo svojej histórii

04.07.2024

Nedávny prepad akcií spoločnosti Nike, spôsobený slabšími výsledkami predaja, vyvoláva otázky o budúcej stratégii a výkonnosti tejto globálnej značky. Nike, známy svojím inovatívnym prístupom k športovému oblečeniu a obuvi, čelí výzvam, ktoré ovplyvnili jeho finančné ukazovatele a trhovú pozíciu. V analýze sa zameriame na príčiny tohto poklesu a jeho dopad na [...]

Akcie GameStop sú ako na horskej dráhe. Nahor ich tlačia nadšenci, nadol realita

13.06.2024

Od svojich začiatkov v roku 1984 sa GameStop vypracoval na jedného z hlavných hráčov vo svete videohier. Avšak s nástupom digitálnej éry začala spoločnosť upadať. Napriek tomu, v januári 2021, masívne investície drobných investorov, vrátane Keitha Gilla, zmenili pohľad na túto spoločnosť. Na začiatku júna akcie spoločnosti po ďalšom Gillovom príspevku vzrástli o 74%, [...]

Slovenskej ekonomike by sa malo dariť. Problémom sú ale slabšie objednávky a aj málo nezamestnaných

02.05.2024

Kým pri vzniku Slovenskej republiky dosahovalo HDP 14 miliárd €, koncom minulého roka to bolo 122 miliárd €. Hoci na prvý pohľad ide o vynikajúce číslo, v posledných troch rokoch ho ťahal hore do veľkej miery najmä rast cien a nie rast reálnej ekonomiky. Rok 2024 by sa mal niesť v znamení pozitívneho výhľadu. Napriek tomu pretrváva aj riziko [...]

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie priletia prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prídu dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Atentát na Trumpa bol najväčším zlyhaním za desaťročia, povedala šéfka Tajnej služby

22.07.2024 17:05, aktualizované: 17:29

Pred jedným z výborov americkej Snemovne reprezentantov to uviedla šéfka služby Kimberly Cheatleová.

ozios

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 41
Celková čítanosť: 54613x
Priemerná čítanosť článkov: 1332x

Autor blogu

Kategórie