Založ si blog

Stáva sa Paramount konkurentom Netflixu?

Americká legenda spája svoje dve služby v snahe dotiahnuť sa na lídrov trhu online streamingu

Netflix revolučným spôsobom zmenil pohľad, akým sledujeme seriály a filmy. Bol jednou z prvých spoločností, ktoré nám ponúkli streamovacie služby, a pravdepodobne neexistuje na svete človek, ktorý by o nich nepočul. Ako v každom inom odvetví alebo spoločnosti však bolo len otázkou času, kedy na trh príde konkurencia. A tak sa aj stalo, dnes medzi ich konkurentov patria Warner Bros, Disney a Amazon. Do hry však vstupuje ďalšia spoločnosť, Paramount a ich streamovacia služba Paramount+.

Showtime sa spojí s Paramount+

Spoločnosť Paramount Global podniká kroky na zjednotenie svojho podnikania v oblasti káblovej televízie a streamovania, a to spojením televíznej siete Showtime a jej streamovacej služby, do jedného subjektu: Paramount+, ktorá je odpoveďou na súčasné konkurenčné boje v oblasti streamingu. Televízna sieť, ktorá je známa populárnymi seriálmi ako Yellowjackets, Billions a Dexter, bude teraz zahŕňať aj obsah Paramount+. Predplatitelia si budú môcť predplatiť Showtime za príplatok k existujúcemu platenému televíznemu balíku. V súčasnosti je cena služby Paramount+ 4,99 USD mesačne, zatiaľ čo streamovacia služba Showtime sa ponúka za 10,99 USD mesačne. Balík oboch služieb je k dispozícii za 11,99 USD mesačne. Spoločnosť Paramount v novembri oznámila, že Paramount+ má 46 miliónov zákazníkov.

Súboj medzi gigantmi v oblasti streamovania

Spojenie týchto dvoch služieb je reakciou na intenzívnu konkurenciu v mediálnom priemysle, keďže spoločnosti sa snažia, aby ich streamovacie služby boli ziskové. Pandémia COVID-19 viedla k prudkému nárastu dopytu po streamovacích službách a následná konkurencia čoraz viac sťažuje získavanie nových predplatiteľov. To malo vplyv na ceny akcií, čo viedlo mediálne spoločnosti k experimentovaniu s rôznymi stratégiami na rast ich streamovacích podnikov. Napríklad minulý rok spoločnosť Netflix predstavila lacnejšiu verziu podporovanú reklamou. Spoločnosť Disney, ktorá začala skôr spájať svoje možnosti streamovania, zvýšila svoje ceny a pridala možnosť podporovanej reklamy. Spoločnosť Warner Bros. Discovery medzitým obmedzila obsah pre svoju službu HBO Max, pretože sa snaží znížiť náklady. Spoločnosť tiež plánuje na jar spustiť kombinovanú streamovaciu aplikáciu HBO Max a Discovery.

Napriek tomu, že ide o pomerne veľké spoločnosti, Netflix je v čase písania tohto článku stále na prvom mieste podľa počtu predplatiteľov. Zoznam je nasledovný:

1. Netflix – viac ako 223 miliónov predplatiteľov

2. Amazon Prime – odhadom 200 miliónov predplatiteľov

3. Disney+ – 164+ miliónov predplatiteľov

6. HBO Max – odhadovaných 80 miliónov predplatiteľov

8. Paramount+ – odhadovaných 46 miliónov predplatiteľov

9. Apple – 40 miliónov predplatiteľov

Vývoj akcií spoločností Paramount Global a Netflix

Akcie spoločnosti Paramount Global vstúpili na trh v roku 1990 za 9,59 USD. Odvtedy zaznamenali slušný vývoj. Najvyšší bod dosiahli v marci 2021, keď cena jednej akcie bola 94,94 USD. Potom nasledoval voľný pád, ktorý sa však zastavil na súčasnej cene 24,96 USD v čase písania tohto článku.  To znamená, že je tu veľký priestor na možný pohyb a rast, najmä ak budú mať správy spoločností Showtime a Paramount+ pozitívnu reakciu investorov.

Ozios-Austera-Akcie Paramount su dnes nizko s perspektivou rastu
Vývoj akcií spoločnosti Paramount Global za posledných päť rokov. (Zdroj: Google Finance)

Netflix prišiel na trh oveľa neskôr ako Paramount, v roku 2002, s cenou 1,21 USD za akciu. V priebehu času zaznamenala tiež veľmi dobrý rast, pričom historicky najvyššiu cenu dosiahla v októbri 2021, keď bola 690,31 USD. Odvtedy, podobne ako Paramount, cena akcie zaznamenala veľkú korekciu. V čase písania tohto článku je cena akcie Netflix 371,11 USD.

Ozios-Austera-Netflix ma stale silnejsiu konkurenciu
Vývoj akcií spoločnosti Paramount Global za posledných päť rokov. (Zdroj: Google Finance)

Zhrnutie

Ak porovnáme počty predplatiteľov a ceny akcií medzi Paramountom a Netflixom, vidíme, že druhý menovaný je ďaleko popredu, čo je pochopiteľné, keďže bol prvý a je to najväčšia streamovacia platforma. Na druhej strane Paramount môže ponúknuť zaujímavé seriály a filmy pre každú generáciu. Ak budú túto hru hrať dobre, majú veľkú šancu sa k Netflixu aspoň priblížiť, ak ich dokonca jedného dňa neporazia. A keďže sa spoločnosť len minulý rok dostala do Rakúska a Nemecka, ukazuje to, že majú záujem o globálnu expanziu, čo znamená, že by sme ich ešte nemali odpisovať.

Príbeh firmy Netflix: streamovací gigant stále rastie

22.09.2023

Príjmy Netflixu za obdobie dvanásť mesiacov končiacich 30. júna 2023 boli na úrovni 32,126 miliárd dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 3,53 %. Podľa posledných zverejnených čísel, video streamovania služba zaznamenala v období apríl až jún 2023 aj solídny nárast predplatiteľov, a to o 5,9 milióna. Prírastky vo forme platiacich zákazníkov tak hravo [...]

IPO spoločnosti Arm sa blíži a púta pozornosť celého sveta

28.08.2023

Keďže finančný svet netrpezlivo sleduje jedno z najočakávanejších IPO v technologickom priemysle — Arm Holdings, množia sa špekulácie o jeho potenciálnych dôsledkoch. Arm, renomovaná spoločnosť zaoberajúca sa vývojom polovodičov a softvérom, je na pokraji vstupu do novej fázy, ktorá možno prekreslí mapu investícií do technologického priemyslu a ovplyvní [...]

Nvidia vo veľkom napreduje v umelej inteligencii

22.08.2023

Vzhľadom na to, že generatívne modely AI, ako je ChatGPT, sú teraz v kurze, môžeme predpokladať, že mnohí vývojári by mohli mať záujem o nové riešenie od Nvidie, ktoré ponúka prostredníctvom nástroja NVIDIA AI Workbench. Workbench je ucelený systém, ktorý umožňuje vývojárom rýchlo vytvárať, testovať a prispôsobovať vopred pripravené generatívne modely AI a [...]

Musk

Musk videom a komentárom k migrácii podráždil Berlín, vymenili si názory na twitteri

30.09.2023 07:11

K zrážke názorov na sociálnej sieti X došlo v piatok medzi nemeckým ministerstvom zahraničných vecí a miliardárom Elonom Muskom.

Košice, voľby 2023

ONLINE: Na Slovensku sa bez problémov rozbehli voľby. Prvé hlasy prišli spoza hraníc

30.09.2023 06:00, aktualizované: 08:49

Volebné miestnosti sa otvorili v sobotu o 7.00 h, hlasovanie sa končí o 22.00 h.

vojna na Ukrajine, Kyjev, kadeti

ONLINE: Šéf NATO verí, že Slovensko bude pomáhať Kyjevu bez ohľadu na výsledky volieb

30.09.2023 05:30, aktualizované: 06:12

Výsledky volieb na Slovensku podľa Jensa Stoltenberga nezmenia podporu Ukrajine a Kyjev s Varšavou tiež zvládnu urovnať svoje spory.

ozios

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 39551x
Priemerná čítanosť článkov: 1163x

Autor blogu

Kategórie