Po opätovnom rozbehnutí ekonomiky Číny investori očakávajú výrazný nárast dopytu po komoditách. Keď sa k tomu pripočítajú rastúce technologické sektory, cenový rast komodít je viac ako reálny.
Investori by mali zbystriť pozornosť, pretože austrálsky ťažobný gigant BHP predpokladá rast hodnoty komodít v roku 2023. Tie sú citlivé na geopolotické zmeny a neočakávané udalosti na trhu, to sme videli v prípade vojny na Ukrajine, kedy ceny ropy vystúpili na rekordné hodnoty. Ktoré udalosti dnes najviac rezonujú na komoditnom trhu a budú ovplyňovať vývoj cien v roku 2023?
Január 2023 nám priniesol uvoľnenie na komoditných trhoch, čo spôsobuje rast v celej triede aktív. Ťažiarska spoločnosť BHP prichádza s pozitívnym výhľadom na celý rok 2023, ktorý by mal byť rokom rastu v prípade komodít. Dôvodom je hlavne rast v Číne, Indii a Južnej Afrike. Znovu otvorenie komunistickej krajiny má výrazny vplyv hlavne na rast v oblasti transformácie energetiky a automobilového priemyslu, kde sa využíva prevažne železo a meď, ktoré sú pre spoločnosť BHP významným zdrojom príjmov. Od októbra 2022 sme mohli sledovať rast akcií spoločnosti o cca 30%.
Medzi ďalšie a rastové príležitosti pridáva BHP aj juhoamerické a africké štáty. Tie budú v oblasti ťažby komodít napredovať, pretože aktuálne sú vo fáze hľadania medzinárodného kapitálu a snahe pritiahnuť do týchto oblastí ďalšie investície, keďže ponúkajú atraktívne daňové podmienky. Z tohto hľadiska by aj ďalšie roky mohol nastať rozvoj na komoditnom trhu.
Globálne je predpoklad, že celý rok 2023 budú rásť ceny viac ako v druhej polovici kalendárneho roka 2022, kedy sme videli pesimizmus v súvislosti s vyhliadkami čínskeho rastu. Rásť by mali aj neželezné kovy, kde zhruba polovica globálneho dopytu pochádza z krajín mimo Číny.
Investičnými priležitosťami by mali byť aj kritické suroviny ako meď a nikel, ktorých ponuka v najbližšej dobe nebude rásť. Zato sa predpokladá, že dopyt bude vysoký. Na ten bude mať vplyv rast populácie, urbanizácia, infraštruktúra dekarbonizácie a rastúca životná úroveň. Tieto faktory budú stimulovať aj dopyt po oceli, farebných kovoch a hnojivách.
Na trhu vidíme napríklad aktuálne nárast ceny ocele. Po zemetraseniach v Turecku zostali zatvorené oceliarne v krajine. Turecko je jedným z 10 popredných svetových výrobcov a vývozcov ocele. Jej cenu ovplyvňujú aj očakávania silnejšieho dopytu zo strany čínskeho spotrebiteľa ocele. Elektrické pece v Číne práve v druhej polovici februára výrazne zvýšili produkciu.
Celá debata | RSS tejto debaty