Založ si blog

Spojené štáty dali stopku čínskym firmám a chystajú sa na aplikáciu TikTok

V USA majú obavy zo špehovania a získavania informácií cez kamerové systémy čínskych výrobcov. Preto zakázali 5 čínskych výrobcov a rovnaký krok hrozí stále TikToku.

Napätie medzi USA a Čínou zrejme tak skoro neskončí. Dnešný tvrdý postup administratívy Spojených štátov voči Číne má pôvod vo vyhlásení obchodnej vojny s Čínou a následných krokoch predchádzajúceho prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa. Prvým krokom bol zákaz pôsobenia na americkom trhu pre značku Huawei. Tým pádom  Huwaei už nespolupracuje so spoločnosťou Google. To znamená, že ak si kúpite telefón Huawei, musíte používať ich mapy a podobné aplikácie, ktoré ponúkajú iné telefóny so systémom Android. Najnovším krokom je napätie vo vzťahu k sociálnym médiám. USA chcú zakázať TikTok, resp. tlačia na zmenu vlastníka TikToku, keďže ten súčasný predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť. A aby toho nebolo málo, spoločnosť Google aktuálne pozastavila čínsku aplikáciu Pinduoduo na základe obáv o bezpečnosť.

Zákaz pre päť čínskych tech firiem

Najnovším rozhodnutím je zákaz predaja nových komunikačných zariadení od piatich čínskych spoločností vrátane Huawei a ZTE v USA z dôvodu obáv o národnú bezpečnosť. Medzi zakázané spoločnosti patria aj spoločnosti Hikvision, Dahua a Hytera, ktoré vyrábajú kamerové bezpečnostné systémy a obojsmerné rádiové systémy. Ide o prvý prípad, keď regulačné orgány USA prijali takéto opatrenie z bezpečnostných dôvodov.

Spoločnosť Hikvision poprela, že by jej výrobky predstavovali akúkoľvek hrozbu pre bezpečnosť USA, a domnieva sa, že toto rozhodnutie poškodí malé podniky, samosprávy či jednotlivých spotrebiteľov. Federálna komisia pre komunikáciu (FCC) uviedla, že jej členovia jednomyseľne odhlasovali zavedenie nových predpisov. Spoločnosť Huawei a ďalšie spoločnosti predtým popierali, že by poskytovali údaje čínskej vláde.

Zákaz TikToku

Trumpova aj Bidenova administratíva sú si podobné v postupe proti TikToku. Obe pohrozili zákazom TikToku v USA, ak sa jeho čínski vlastníci nezbavia svojich akcionárskych podielov. Aktuálnu požiadavku na predaj podielov čínskych vlastníkov potvrdila spoločnosť TikTok . Ak sa tak nestane, hrozí tejto sociálnej sieti v USA zákaz. Výbor pre zahraničné investície (CFIUS) vydal novú smernicu po rokoch rokovaní so spoločnosťou TikTok. Ultimátum predstavuje zvýšenú úroveň tlaku zo strany Washingtonu, keďže viacerí zákonodarcovia opäť vyjadrujú obavy o národnú bezpečnosť kvôli aplikácii.

Niektorí predstavitelia sa obávajú, že čínska vláda by mohla aplikáciu zneužiť na špehovanie používateľov v USA alebo na šírenie propagandy. Budúcnosť aplikácie v USA sa tak zdá byť neistá aj napriek jej širokému dosahu a vplyvu na americkú kultúru. Celý tento rozruch by však mohol mať pozitívny vplyv na spoločnosť Meta, presnejšie na jej platformu Instagram, keďže by prišla o jedného z najväčších konkurentov.

Bude z problémov TikToku profitovať Meta?

Podľa Google Finance dosiahla spoločnosť Meta Platforms v roku 2022 tržby vo výške 116,61 miliardy dolárov. Čistý zisk bol 23,20 miliardy. Napriek tomu, že ide o vysoké čísla, tržby boli o 1,12 % nižšie ako v roku 2021, zatiaľ čo čistý príjem bol nižší o 41,07 % v porovnaní s rokom 2021. Na cene akcií došlo aj ku korekcii, ktorá jej však dáva veľký priestor na pohyb a možný rast. Predpokladá sa, že pokles spôsobili viaceré investície do Metaverse, ktoré zatiaľ nepriniesli žiadny primeraný zisk.

Ozios-Austera-USA zakazali 5 firiem vratane Hikvision-TikToku stale hrozi zakaz

Vývoj ceny akcií spoločnosti Meta za posledných päť rokov. (Zdroj: Investing)

Čínsky BYD, nemecký Volkswagen a najmä americká Tesla vládnu svetovým výrobcom elektrických vozidiel

22.05.2023

V posledných rokoch a mesiacoch sa venuje veľká pozornosť elektrickej energii a tomu, ako ňou nahradiť palivá. Hlavným dôvodom je globálne otepľovanie, ktoré ohrozuje celú planétu. Vzhľadom na to sa mnohé spoločnosti zaviazali stať sa uhlíkovo neutrálnymi. Agenda nám však predstavila aj mnohé odvetvia e-mobility – elektromobily, elektrické nákladné vozidlá, [...]

LVMH láme rekordy

10.05.2023

Bolo to pomerne úspešných týždňov pre LVMH, najväčšiu skupinu luxusných značiek na svete, ktorá (okrem iných spoločností) vlastní Louis Vuitton. Stala sa prvou európskou spoločnosťou, ktorá dosiahla trhovú kapitalizáciu 500 miliárd USD, a týmto míľnikom sa približuje k Tesle na deviatom mieste najväčších kótovaných spoločností na svete. Sme si istí, že takéto [...]

Avizované zníženie ťažby ropy neprinieslo vyššie ceny. Naopak, tankujeme lacnejšie

09.05.2023

Keď OPEC+ úvodom apríla prekvapujúco oznámil zníženie ťažby do konca tohto roka o 1,16 milióna barelov denne, očakával sa cenový skok. Ten jednodňový aj skutočne prišiel (ropa Brent cenovo „poskočila“ o 7 % na 85 dolárov), avšak v ďalších týždňoch prišla korekcia. Nesmelý rast v závere mesiaca bol spôsobený slabým dolárom a optimizmom, že [...]

pápež, novak

Obmäkčil ju pápež. Nováková udelila v Maďarsku rekordný počet milostí

01.06.2023 13:43

Prezidentka udelila milosť okrem iných aj osobám z kauzy známej ako "proces Hunnia".

otruba, kováčová, grigová, burian, veľvyslanci

Prezidentka odovzdala poverovacie listiny novým veľvyslancom

01.06.2023 13:30

Všetci majú podľa Čaputovej bohaté skúsenosti a preto verí, že sú tou správnou voľbou na posty vedúcich misií v krajinách ich budúceho pôsobenia.

munícia, 155

Europoslanci schválili viac munície pre Ukrajinu

01.06.2023 13:16

Európsky parlament podporil návrh zákona na zvýšenie európskej výroby munície a rakiet.

izrael

Zomrela Izraelčanka, ktorá bola od bombového útoku v roku 2001 v kóme

01.06.2023 13:09

Chana Nachenbergová bol v pizzerii Sbarro s dvojročnou dcérou. Tá útok prežila bez zranení.

ozios

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 26
Celková čítanosť: 31939x
Priemerná čítanosť článkov: 1228x

Autor blogu

Kategórie