Svetový líder v oblasti vývoja technológií schopných spracovávať umelú inteligenciu (AI), Nvidia, sa opäť stáva stredobodom pozornosti. Okrem hospodárskych výsledkov, ktoré vykazovali trojciferný rast ziskov, teraz predstavila AI model na generovanie zvuku. Avšak hlavný zdroj príjmov má pre túto spoločnosť predstavovať jej najnovšia architektúra Blackwell pre dátové centrá, od ktorej sa veľa očakáva v prebiehajúcom účtovnom období.
Americká firma, ktorá sa totálne presadila v oblasti AI čipov
Nvidia je americký technologický gigant, ktorý sa špecializuje na výrobu grafických procesorov (GPU), predtým primárne používaných pri videohrách, no vďaka ich vysokému výkonu teraz slúžia v širokom spektre oblastí, ako sú dátové centrá pre AI, strojové učenie alebo autonómne riadenie vozidiel. Nvidia bola v posledných rokoch jednou z najrýchlejšie rastúcich firiem na svete, pričom jej akcie výrazne a udržateľne posilňujú v súvislosti s rastúcim dopytom po produktoch na báze AI.* Silné postavenie na trhu s GPU, obrovská prevaha nad konkurenciou a neustále inovácie robia z Nvidie kľúčového hráča v svojho odvetvia.
Nvidia nevyrába iba hardvér, má aj vlastné AI modely
Spoločnosť nedávno predstavila svoj nový model umelej inteligencie, Fugatto, ktorý dokáže generovať hudbu, zvuky a modifikovať hlas na iné zvuky. Napriek tomu, že Nvidia je predovšetkým firmou vyvíjajúcou hardvér, disponuje aj celým radom rôznych AI modelov pre rôzne účely a s touto novinkou sa pridáva k spoločnostiam ako Runaway alebo Meta, ktoré majú vlastné nástroje s podobnými funkciami. Nvidia však zatiaľ Fugatto verejne sprístupniť neplánuje, pretože stále vyhodnocuje možné riziká jeho potenciálneho zneužitia na dezinformácie a podvody. Vývojári bývajú pri vydávaní takýchto nástrojov veľmi opatrní, keďže v legislatívach, ktoré nestíhajú vznikať rovnakým závratným tempom týchto technológií, existuje množstvo nezodpovedaných otázok napríklad ohľadom dodržiavania autorských práv pri generatívnej umelej inteligencii.
Blackwell ako dôležitý produkt pre budúci rast
Nvidia si v posledných rokoch vybudovala reputáciu prostredníctvom svojich výkonných čipov pre dátové centrá, schopné prevádzkovať aj tie najkomplexnejšie AI modely. Takýmto produktom novej generácie je Blackwell, ktorý bol nedávno zaradený do masovej produkcie, pričom má nahradiť predchádzajúcu generáciu Lovelace z roku 2022. Nový procesor je podľa spoločnosti až 25-násobne výkonnejší a zároveň menej energeticky náročný ako jeho predchodca. Či sú tieto tvrdenia pravdivé ukáže čas. V uplynulom štvrťroku ešte výroba Blackwell nedosahovala požadované úrovne, čo súviselo najmä s technickými problémami a správnou optimalizáciou. Za výrobu čipov pre Nvidiu je zodpovedná najmä popredná taiwanská firma TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), ktorá tvrdí, že v súčasnosti sú jej kapacity úplne naplnené. Nvidia preto môže v budúcom roku čeliť dopytu, ktorý nedokáže uspokojiť. TSMC však vyhlásila, že svoje kapacity bude navyšovať a v budúcom roku by sa mali zdvojnásobiť. Blackwell je teraz jedným z hlavných produktov Nvidia a investori majú vysoké očakávania týkajúce sa podielu jeho predajov na budúcich tržbách.
Medziročne dvojnásobné výsledky
Nvidia dňa 20. novembra 2024 zverejnila svoje výsledky za tretí kvartál účtovného roka 2025 (obdobie od 29.júla do 27. októbra 2024). Tie naznačujú, že pôsobivý rast pokračuje, keďže celkové príjmy dosiahli 35,1 miliardy USD, čo je o 94 % viac, ako v rovnakom období minulý rok. Čistý zisk zaznamenal masívny nárast, až o 109 %, na 19,3 miliardy USD. Napriek takýmto pôsobivým číslam sa firme znížili hrubé marže, čo nastalo najmä v súvislosti so zvýšenými nákladov na výrobu spomínaných procesorov Blackwell, pričom objem ich dodávok ešte nebol dostatočný na to, aby sa odzrkadlil na zisku. Dátové centrá však aj tak mali na celkových tržbách najväčší podiel, keďže medziročný rast v tomto segmente dosiahol 112 %, pri príjmoch 30,8 miliardy USD. Nvidia rozširuje pole pôsobnosti aj na automobilový priemysel, pričom moderné technológie umiestňované do nových vozidiel využívajú čoraz pokročilejšie čipy, napríklad na autonómne riadenie či iné automatické bezpečnostné funkcie asistujúce vodičom. Oproti minulému roku sa príjmy spoločnosti z tohto segmentu posilnili o 72 %.
Rast v ďalšom kvartáli sa spomalí Vyhliadky Nvidie do budúceho kvartálu však investorom spôsobili mierne sklamanie, keďže firma v budúcnosti zatiaľ nepočíta s takým obrovským rastom príjmov. V ďalšom štvrťroku predpovedá tržby v hodnote zhruba 37,5 miliardy USD a hrubé marže vo výške 73 až 73,5 %. Ide teda o najpomalší rast za posledných sedem kvartálov. To však neznamená, že Nvidiu čakajú ťažké časy, práve naopak, dopyt sa má ďalej zvyšovať, avšak trojciferný rast v každom účtovnom období je v dlhodobom horizonte veľmi nepravdepodobný a tak je pochopiteľné že sa do určitej mieri spomalí.
Nvidia bude pravdepodobne ďalej dominovať
Nvidia naďalej dominuje technologickému sektoru s impozantným rastom a inováciami v oblasti umelej inteligencie a dátových centier. Hoci sa očakáva, že tempo rastu príjmov v nasledujúcich kvartáloch spomalí, jej najnovší produkt Blackwell je kľúčom k udržaniu silnej pozície na trhu. Spoločnosť naďalej prichádza s inováciami a rozširuje svoje pôsobenie. Očakávania investorov zostávajú vysoké aj vďaka rastúcemu dopytu po AI riešeniach a technológiách, čo znamená, že Nvidia bude mať značný vplyv na budúcnosť technológií aj naďalej.
Fajn. Ludstvo smelo vykročilo v "pred... ...
Celá debata | RSS tejto debaty