Založ si blog

Ako budú farmaceutickí giganti bojovať proti COVID v roku 2023?

Už viac ako dva roky bojuje svet proti COVID-19 a najväčší hráči vo farmaceutickej sfére sa chystajú triumfovať. Od polovice januára 2023 už viac ako 70 % celkovej svetovej populácie užilo aspoň jednu dávku schválenej & akreditovanej vakcíny proti koronavírusom; to predstavuje viac ako 5,5 miliardy očkovacích injekcií dodaných od vypuknutia pandémie, ktorá v roku 2020 otriasla ekonomikou.

Do pretekov o vytvorenie konečnej vakcíny proti COVID-19 sa zapojilo mnoho farmaceutických firiem a z nich vzišlo niekoľko víťazov vrátane spoločností Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Sinopharm, Sputnik a Novavax.

Medzi víťazmi boli šampióni, najmä spoločnosti Pfizer, Moderna a AstraZeneca, ktoré vytvorili dôveryhodné vakcíny s vysokou účinnosťou, čo farmaceutickým gigantom v posledných rokoch prinieslo obrovský úspech, pokiaľ ide o zviditeľnenie značky a, samozrejme, množstvo peňazí.

COVID oslávil v decembri 2022 svoje trojročné narodeniny po tom, ako bol prvýkrát identifikovaný v čínskom Wuhane, zrodením čerstvých vĺn nových prípadov vo všetkých regiónoch sveta, pričom najviac postihnuté boli Spojené štáty, Brazília, Japonsko, viaceré európske krajiny a opatrná Čína.

Farmaceutické giganty využili oživenie vírusu, zdvojnásobili výrobu a dodávky vakcín a tešili sa značným ziskom v nedávnych bojoch s vírusom.

Bude mať koronavírus v roku 2023 trhací kalendár, a ak áno, čo to bude znamenať pre farmaceutických gigantov?

Hráč 1: Prosperujúca spoločnosť Pfizer

Ak by mala byť len jedna spoločnosť korunovaná za skutočného víťaza nad COVID-om, bola by to spoločnosť Pfizer. Tento skúsený nadnárodný farmaceutický líder je v hre už dlho, je mozgom niektorých z najznámejších liekov na svete, ako sú Advil, Lyrica a Viagra, ako aj spotrebiteľských produktov, ako je Chapstick.

Vzostup pandémie priniesol spoločnosti Pfizer obrovský úspech. Spoločnosť predpokladala na rok 2022 rekordný úspech a po čase aj naplnila svoje vysoké očakávania. Predajom vakcín proti COVID-19 a antivírusovej liečebnej tabletky Paxlovid za miliardy dolárov spoločnosť Pfizer v poslednom štvrťroku prekonala odhady Wall Street:

– Príjmy: 22,6 miliardy USD

– Čistý príjem: 8,6 miliardy USD

Spoločnosť Pfizer získala v tomto štvrťroku 4,4 miliardy dolárov z predaja vakcín a 7,5 miliardy dolárov z predaja Paxlovidu, pričom čistý zisk vo výške 8,6 miliardy dolárov znamenal 6 % nárast oproti rovnakému štvrťroku pred rokom. Úspech možno do veľkej miery pripísať rastúcemu počtu prípadov COVID, najmä v Spojených štátoch, a spoločnosť Pfizer tiež získava spoločnosti s cieľom rozšíriť svoje podnikanie v oblasti biotechnológií, pričom nedávno získala spoločnosti Biohaven za 11,6 miliardy USD a Global Blood Therapeutics za 5,4 miliardy USD.

Spoločnosť očakáva, že ju čakajú väčšie veci, a zvýšila svoj výhľad tržieb na fiškálny rok 2022 z 99,5 miliardy USD na 102 miliárd USD a zisk na akciu na úrovni 6,40 USD až 6,50 USD za rok.  Okrem aktivít zameraných na COVID spoločnosť Pfizer neustále dosahuje zisky z predaja ďalších farmaceutických výrobkov vrátane Eliquisu, ktorý je liekom na riedenie krvi na liečbu zrazenín, a populárnej vakcíny proti zápalu pľúc Prevenar.

Hráč 2: Vplyvná Moderna

Spoločnosť Moderna je tvrdým konkurentom vo farmaceutickom priemysle napriek tomu, že vznikla len v roku 2010. Farmaceuticky a biotechnologicky zameraná spoločnosť Moderna bola naozaj silná vo svojich kľučkách s vakcínou na COVID, kedy len v Spojených štátoch dodala viac ako 250 miliónov dávok vakcíny, odkedy bola jej vakcína schválená na používanie.

Vakcína Moderna sa stretla s pozitívnym ohlasom verejnosti a zdravotníckych pracovníkov, pričom bola zaznamenaná vysoká úroveň účinnosti a bezpečnosti. Hoci je jej vakcína vysoko akreditovaná a zostáva takou aj naďalej, výkonnosť spoločnosti Moderna v 3. fiškálnom štvrťroku 2023 nebola dostatočná:

– Tržby: 3,36 mld. dolárov oproti očakávaným 3,53 mld.

– Zisk na akciu: 1,5 mld: 2,53 dolárov oproti očakávaným 3,29 dolárov

Podľa spoločnosti obmedzenia v dodávateľskom reťazci prinútili spoločnosť Moderna odložiť dodávky vakcín v hodnote 2 až 3 miliardy dolárov. Keďže vakcína spoločnosti Moderna je jediným komerčne dostupným produktom firmy, úspech spoločnosti do veľkej miery závisí od vnútroštátnych podmienok výskytu koronavírusu.

Ak alebo keď sa COVID stane endemickým, čiže pravidelne sa vyskytujúcim ochorením, spoločnosť Moderna očakáva, že globálny dopyt zostane odolný. Napriek tomu spoločnosť Moderna znížila svoju prognózu predaja v roku 2022 z 21 miliárd dolárov na 18 až 19 miliárd. Očakávame pred nami turbulentný rok!

Hráč 3: Ambiciózna spoločnosť AstraZeneca

Spoločnosť AstraZeneca možno považovať za outsidera v oblasti vývoja vakcín proti COVID-19. Napriek tomu, že jej vlajková vakcína proti koronavírusom vyrobená v spolupráci s Oxfordskou univerzitou bola schválená v 185 krajinách, často zostáva v tieni výrazných úspechov spoločností Pfizer a Moderna.

Medzinárodný farmaceutický gigant vykázal za prvých deväť mesiacov roku 2022 dobré obchodné výsledky, pričom celkové tržby sa medziročne zvýšili o 37 % na niečo vyše 33 miliárd dolárov. Rast pramenil zo všetkých oblastí chorôb, ako aj z prírastku spoločnosti Alexion, ktorá sa špecializuje na liečbu zriedkavých chorôb a porúch.

Podľa šéfa spoločnosti Pascala Soriota „AstraZeneca naďalej vidí prínos trvalých investícií do výskumu a vývoja“. Zároveň dodal, že po takýchto stabilných výsledkoch spoločnosť AstraZeneca zvýšila odhad základného zisku na akciu na celý fiškálny rok 2022 a že cieľom spoločnosti je „ísť príkladom“ pri urýchľovaní realizácie svojej stratégie čistej nuly.

Technický pohľad

Pri pohľade na akcie spoločnosti Pfizer (NYSE: PFE), Moderna (NASDAQ: MRNA) a AstraZeneca (LON: AZN) je vidieť, že akcie Moderny sú silné, ich hodnota od debutu na burze NASDAQ vzrástla o viac ako 900 %.

Ozios-Austera-Porovnanie vykonnosti akcii Pfizer, Moderna a AstraZeneca - 5 rokov
Vývoj za 5 posledných rokov

Bližší pohľad na pohyb cien akcií spoločností Pfizer a AstraZeneca by odhalil, že ich akcie sú krátkodobo pomerne volatilné, ale z dlhodobého hľadiska sú relatívne stabilné. To platí aj pre akcie spoločnosti Moderna, pričom všetky tri akcie vykazujú pozitívne vyhliadky z dlhodobého hľadiska.

Ozios-Austera-Porovnanie vykonnosti akcii Pfizer, Moderna a AstraZeneca - 2 roky
Vývoj akcií za 2 roky

Ak by záležalo len na číslach, spoločnosť PFE získala od svojej prvotnej verejnej ponuky najviac v porovnaní s MRNA & AZN, ale AZN môže byť výhodnejšia pre investorov, ktorí hľadajú stabilitu a konzistentné výnosy, keďže od roku 2017 sú akcie prevažne na býčej vlne.

Dosiahne COVID v roku 2023 zlom?

Kedy sa skončí pandémia koronavírusov? Hoci obavy a závažnosť ochorenia môžu časom klesať, neznamená to, že svet sa oslobodí od pút pandémie koronavírusu. Nové prípady nákazy sa objavujú po celom svete a podľa Worldometra môže toto číslo každý deň presiahnuť 2 milióny nových prípadov.

Pokiaľ budú mutácie a varianty naďalej vznikať a šíriť sa, predstavenie bude pokračovať a farmaceutickí giganti budú svedkami ďalšieho roka prudko rastúceho celosvetového dopytu po ich vakcínach, čo sa prejaví v ziskoch, ktoré si budú môcť odniesť domov.

Skutočnou otázkou možno nie je, kedy sa šírenie nákazy skončí, ale skôr to, či sa vôbec skončí. Ak príde endémia rovnako ako bežná chrípka, predaj vakcín sa nezastaví, ale efektívne sa zrýchli a spomalí v závislosti od globálnych podmienok.

Najväčšie investície v spoločnosti Volkswagen budú zamerané na elektrifikáciu a digitalizáciu

17.03.2023

Automobilka má jasno vo svojom ďalšom smerovaní. Pred rokmi sa v automobiloch nachádzalo maximálne rádio a nikto vtedy ešte ani nesníval o elektrickom pohone. Dnes je už štandardom, že automobily majú v sebe zabudovaná najmodernejšiu elektroniku s integrovaným počítačovým systémom, komplexné softvéry a iné vymoženosti. Navyše prísna [...]

Optimistický výhľad pre spoločnosť Zoom

09.03.2023

Aplikácia Zoom patrila v pandémii medzi top nástroje pre online prácu, po jej odznení však záujem zásadne klesol. Dnes sa snaží reštartovať svoju pozíciu. Začiatok roka sa pre Zoom nezačal práve najšťastnejšie. Od roku 2018 až po posledný štvrťrok vykázala firma stratu v hodnote 104 miliónov dolárov. Tú pripisuje nákladom na kompenzácie založené na [...]

V roku 2023 pravdepodobne uvidíme nárast cien komodít

27.02.2023

Po opätovnom rozbehnutí ekonomiky Číny investori očakávajú výrazný nárast dopytu po komoditách. Keď sa k tomu pripočítajú rastúce technologické sektory, cenový rast komodít je viac ako reálny. Investori by mali zbystriť pozornosť, pretože austrálsky ťažobný gigant BHP predpokladá rast hodnoty komodít v roku 2023. Tie sú citlivé na geopolotické zmeny [...]

Roman Mikulec, odvolávanie, Robert Fico, Boris Kollár, Eduard Heger, Igor Matovič, parlament

Bude Smer len bezmocný víťaz? Výhra nemusí znamenať nič. Heger má v rukách bonus, Kollár mení postoj

27.03.2023 20:00

Tretie prvenstvo pre Smer, tretia nádej pre novú stranu Eduarda Hegera. Boris Kollár sa zrejme postaví tak, ako bude fúkať povolebný vietor. Aj tieto trendy ukázali prieskumy.

Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Smer

Európsky súd zamietol sťažnosti Fica a Kaliňáka súvisiace s kauzou Súmrak

27.03.2023 19:44

V novembri 2022 im Generálna prokuratúra SR podľa paragrafu 363 Trestného poriadku obvinenia v kauze Súmrak zrušila.

USA Nashville streľba

Žena na škole v Nashville zabila šesť ľudí, polícia ju zastrelila

27.03.2023 19:15, aktualizované: 21:29

Pri streleckom útoku prišli o život tri deti a traja dospelí. Biely dom vyzval republikánskych zákonodarcov, aby podporili zákaz predaja "útočných zbraní".

budapešť maďarsko parlament

Maďarský parlament ratifikoval vstup Fínska do NATO

27.03.2023 18:40, aktualizované: 21:57

O vstupe Švédska do NATO zákonodarný zbor nerozhodol. Fínsko potrebuje už len ratifikáciu Turecka.

ozios

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 23232x
Priemerná čítanosť článkov: 1291x

Autor blogu

Kategórie