Založ si blog

Dokážu logistické firmy udržať aktuálnu rekordnú ziskovosť?

Logistické firmy ešte nezažili taký úspešný rok ako 2022. Pred sebou však majú náročné časy, ktoré vedia zvládnuť len ak zainvestujú do inovácií.

Spoločnosti v prepravnom priemysle a logistike za posledné roky čelili mnohým výzvam a výrazne zmenili spôsob, akým fungujú. Nedostatok vodičov, problémy s kapacitou, oneskorenia prepravy a prudká globálna inflácia sú príkladmi prekážok, ktoré viedli k zvýšeniu nákladov na dopravu a pracovnú silu. Logistický priemysel musel prekonať mnoho ťažkostí počas pandémie COVID-19, ku ktorej sa ešte pridali nedávne ekonomické a politické eskalácie. Avšak približne v polovici roku 2022 sa odvetviu logistiky a dopravy začalo dariť a jeho smerovanie je stabilné a pozitívne.

Zvyšuje sa dopyt po digitalizácii a preventívnej technológii

Chovanie a očakávania súčasného spotrebiteľa sa zmenili. Vyžaduje, aby všetko bolo dostupné takmer hneď a za rozumnú cenu. Kvôli vysoko konkurenčnému charakteru logistickej sféry sa možnosť zvoliť si presný čas doručenia stáva stále viac očividným rozhodujúcim faktorom, ktorý odlišuje spoločnosti. Doručenie v ten istý deň je už viac ako len konkurenčná výhoda. V dnešnej dobe ho mnohí považujú za základnú úroveň služieb.

Väčšina spoločností sa snaží o digitálnu transformáciu, keďže posledné dva roky ukázali, že dopyt je nevyspytateľný ako nikdy predtým. Manažéri dodávateľských reťazcov musia predvídať stav zásob a dodávky pomocou existujúcich technológií riadenia dodávateľského reťazca, aby vedeli, čo môžu očakávať a ako sa s tým vyrovnať skôr, než dôjde k náporu.

V súčasnosti tieto technológie dovoľujú spoločnostiam dosiahnuť lepší prehľad o dátach dodávateľského reťazca. Veľký objem údajov a prediktívna analytika môžu priniesť poznatky, ktoré pomôžu predvídať krízy alebo prerušenia a reagovať na ne. Mnohé spoločnosti teraz implementujú dané digitálne prediktívne stratégie, aby boli čo najlepšie pripravené na toto rastúce odvetvie.

Nedostatok pracovnej sily v odvetví logistiky a dopravy

Okrem toho nedostatok pracovnej sily a nedostatočná kapacita nákladnej dopravy spôsobili, že preprava tovaru na miesto určenia je náročná. Obmedzili sa zariadenia, čo zapríčinilo, že chod podnikov trpí, pretože nie je dostatok vodičov ani vozidiel, aby mohli skúsiť dobehnúť dopyt.

Malé podniky nákladnej dopravy majú len málo alebo žiadne stimuly na to, aby navýšili svoju kapacitu. To im bráni investovať do nových vozidiel. Zdá sa, že ďalším krokom je, aby spoločnosti riešili takéto nedostatky vodičov tým, že budú investovať do udržania si vodičov.

Očakáva sa, že odvetvia všeobecnej dopravy a logistiky sa do roku 2027 rozrastú približne o 172 miliárd dolárov, pričom sa predpokladá nárast pracovnej sily o viac ako 4 %. Aj napriek možnému úspechu a prosperite viedli externé problémy, ako napríklad prudká inflácia, k vzniku niekoľkých prekážok, ktoré bude musieť toto odvetvie v blízkej budúcnosti prekonať. Pozrime sa teda, ako sa v poslednej dobe darilo logistickým lídrom.

DB Schenker: o tretinu vyššie tržby

Spoločnosť DB Schenker je jedným z popredných svetových poskytovateľov logistických služieb. Zameriava sa na globálnu výmenu tovaru prostredníctvom pozemnej, leteckej  a námornej prepravy. Posledných pár rokov bolo pre túto spoločnosť náročné udržať si zisk, pretože ju výrazne zasiahli makroekonomické faktory, ktoré nasledovali po prepuknutí pandémie. Spoločnosti v roku 2021 spôsobili veľké prevádzkové straty vo výške takmer 1,7 miliardy dolárov. Tieto straty boli oproti predchádzajúcemu roku výrazne nižšie, keďže straty za rok 2020 činili 3,06 miliardy dolárov.

Spoločnosť DB Schenker však prvú polovicu roku 2022 skončila s upraveným príjmom vo výške 920 miliónov dolárov, čo dramaticky zmenilo jej výhľad v budúcich rokoch – a to všetko s menším objemom nákladu. Tržby sa výrazne zvýšili, najmä vďaka vývoju prepravných sadzieb, čo v podstate znamená, že sa prepravuje menej nákladu za vyššie ceny.

DB Schenker oznámil, že objem dopytu sa v prvej polovici roku 2022 medziročne priemerne dokopy zmenšil o 4,77 %. Na druhej strane tržby poskočili o 35 % a výnos spoločnosti sa vyšplhal o 28 % na približne 29,5 miliardy dolárov. Finančný riaditeľ Levin Holle vyhlásil, že „prvá polovica roku 2022 bola za 150 rokov histórie logistickej spoločnosti DB Schenker jej najúspešnejším polrokom.“

Zisk Maersk neuveriteľne narástol

Dánska prepravná spoločnosť Maersk, ktorá sa zaoberá námornou aj pozemnou nákladnou dopravou a logistickými službami s ňou súvisiacimi, je od roku 1966 považovaná za najväčšieho kontajnerového prepravcu a prevádzkovateľa plavidiel na svete. V priebehu tohto roku sa tímy spoločnosti Maersk snažili zmierniť problémy, ktoré trápia celú ich sieť, keďže rozsiahle prevádzkové ťažkosti viedli k častým prerušeniam.

Avšak aj napriek tomu, že prvé tri kvartály roku boli ťažkou výzvou, spoločnosť Maersk momentálne zaznamenáva výrazné zlepšenie v plnení svojich harmonogramov. Spoločnosť oznámila, že zisk pred úrokmi, daňami, odpismi a amortizáciou (EBITDA) prešiel masívnym rastom – až 62 % – a v treťom štvrťroku tohto roka dosiahol neuveriteľných 9,5 miliardy dolárov. 

Očakáva sa, že zlé poveternostné podmienky spôsobia prerušenie prevádzky prístavov, čo zvýši tlak na železničnú a cestnú nákladnú sieť ako alternatívne spôsoby dopravy. Plánovať dopredu a počítať s neočakávanými meškaniami v zime môže byť najlepšou metódou, ako minimalizovať dopad na dodávateľský reťazec spoločnosti.

DHL: Rok 2022 najúspešnejší v histórii

Popredný logistický obor DHL poskytuje kuriérske služby, doručovanie balíkov a expresné poštové služby. Frank Appel, generálny riaditeľ spoločnosti DHL, nedávno oznámil, že prvé tri kvartály roku 2022 boli „tie najúspešnejšie v histórii našej spoločnosti“. Taktiež zopakoval, že „aj keď sa globálny rast spomaľuje“, DHL je na dobrej ceste k dosiahnutiu špičkových výsledkov.

Podľa jej nedávnych správ spoločnosť DHL zaznamenala v treťom štvrťroku 2022 oproti minulému roku 20 % nárast svojich príjmov, ktoré dosiahli približne 25 miliárd dolárov. Spoločnosť DHL v snahe prekonať potenciálne a nadchádzajúce prekážky v tomto odvetví oznámila, že tento rok vyčlení 137 miliónov dolárov na zvýšenie prevádzkovej kapacity, čo zahŕňa výdavky na lietadlá a zdvojnásobenie jej vozového parku elektrických vozidiel.

Vďaka svojej flexibilnej štruktúre dokázala spoločnosť DHL efektívne využiť svoje globálne siete. Prispel k tomu aj opätovný rast v oblasti vnútroštátneho balíkového obchodu a pokračujúci trend elektronického obchodovania.

Kupovať či nekupovať logistické akcie?

Tí, ktorí majú záujem o investovanie do logistiky a dopravy, by mali zobrať na vedomie, že medzi slabnúcim zákazníckym dopytom, pretrvávajúcou inflačnou a energetickou krízou a aktuálnym nedostatkom pracovnej sily a materiálu jednoducho neexistuje dostatok potešujúcich vyhliadok na to, aby svetový obchod s tovarom naďalej robustne rástol.

Ceny energií pravdepodobne zostanú vysoké a aj napriek vládnym kompenzačným balíčkom budú zaťažovať nákladovú konkurencieschopnosť podnikov a kúpnu silu domácností.

Je však dôležité dávať pozor na vplyv automatizácie v doprave a rastúcu digitalizáciu stratégií riadenia dodávateľského reťazca. Tieto dva faktory by mohli byť hnacím motorom, ktorý prinesie skrotenie stále rastúcich prevádzkových nákladov. A nepredvídateľné nárasty dopytu by mohli predstavovať svetlo na konci tunela, po ktorom investori v blízkej budúcnosti túžia.

Príbeh firmy Netflix: streamovací gigant stále rastie

22.09.2023

Príjmy Netflixu za obdobie dvanásť mesiacov končiacich 30. júna 2023 boli na úrovni 32,126 miliárd dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 3,53 %. Podľa posledných zverejnených čísel, video streamovania služba zaznamenala v období apríl až jún 2023 aj solídny nárast predplatiteľov, a to o 5,9 milióna. Prírastky vo forme platiacich zákazníkov tak hravo [...]

IPO spoločnosti Arm sa blíži a púta pozornosť celého sveta

28.08.2023

Keďže finančný svet netrpezlivo sleduje jedno z najočakávanejších IPO v technologickom priemysle — Arm Holdings, množia sa špekulácie o jeho potenciálnych dôsledkoch. Arm, renomovaná spoločnosť zaoberajúca sa vývojom polovodičov a softvérom, je na pokraji vstupu do novej fázy, ktorá možno prekreslí mapu investícií do technologického priemyslu a ovplyvní [...]

Nvidia vo veľkom napreduje v umelej inteligencii

22.08.2023

Vzhľadom na to, že generatívne modely AI, ako je ChatGPT, sú teraz v kurze, môžeme predpokladať, že mnohí vývojári by mohli mať záujem o nové riešenie od Nvidie, ktoré ponúka prostredníctvom nástroja NVIDIA AI Workbench. Workbench je ucelený systém, ktorý umožňuje vývojárom rýchlo vytvárať, testovať a prispôsobovať vopred pripravené generatívne modely AI a [...]

Musk

Musk videom a komentárom k migrácii podráždil Berlín, vymenili si názory na twitteri

30.09.2023 07:11

K zrážke názorov na sociálnej sieti X došlo v piatok medzi nemeckým ministerstvom zahraničných vecí a miliardárom Elonom Muskom.

voľby 2023, urny

ONLINE: Na Slovensku sa bez problémov rozbehli voľby. Prvé hlasy prišli spoza hraníc

30.09.2023 06:00, aktualizované: 08:20

Volebné miestnosti sa otvorili v sobotu o 7.00 h, hlasovanie sa končí o 22.00 h.

vojna na Ukrajine, Kyjev, kadeti

ONLINE: Šéf NATO verí, že Slovensko bude pomáhať Kyjevu bez ohľadu na výsledky volieb

30.09.2023 05:30, aktualizované: 06:12

Výsledky volieb na Slovensku podľa Jensa Stoltenberga nezmenia podporu Ukrajine a Kyjev s Varšavou tiež zvládnu urovnať svoje spory.

ozios

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 39545x
Priemerná čítanosť článkov: 1163x

Autor blogu

Kategórie