Založ si blog

Moderna vs. Pfizer – Kto vyhráva?

Po tom, čo sa COVID-19 rozšíril po celej planéte, sa zástupy spoločností predbiehali v tom, ktorá vyvinie rozhodujúcu vakcínu a spolu s ňou získa aj potenciálne výnimočné zisky. Okrem iných sa úspešne podarilo bojovať proti epidémii vakcínami a tabletkami spoločnostiam Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson a Sputnik.

V USA je spoločnosť Pfizer, založená dvoma nemeckými imigrantami v roku 1849 ako firma na výrobu čistých a špeciálnych chemických látok, považovaná za priekopníka v oblasti farmaceutík. Časom sa spoločnosť Pfizer vyvíjala a využila trendy, ktoré sa objavili vo farmácii a zdravotníctve. Pod jej značku patria veľmi populárne lieky Advil, Lyrica a Viagra.

Za roky farmaceutické spoločnosti prichádzali a odchádzali, ale tá, ktorá zanechá na zdravotníctve svoju stopu je Moderna. Je to americká farmaceutická a biotechnologická spoločnosť, ktorá sa primárne zameriava na liečbu a vakcíny. Jej nedávny úspech spojený s pandémiou bol zásadný.

Pfizer aj Moderna vyvinuli, vyrobili a dodali stovky tisíce svojich schválených liekov proti COVID-19, ale ktorá z týchto spoločností bola v poslednej dobe úspešnejšia?

Nedávna výkonnosť

V poslednom štvrťroku, ktorý skončil v júli, exceloval Pfizer vo všetkých ukazovateľoch:

 • Výnosy: 27,74 miliardy USD
 • Čisté príjmy: 9,91 miliardy USD
 • Zriedený zisk na akciu: 1,73 USD

Tento farmaceutický gigant mal vynikajúce obdobie. Príjmy narástli medziročne o 47 %, čím výrazne prekonali očakávania Wall Street. Čistý príjem vo výške 9,91 miliardy dolárov znamená 78 % posun oproti rovnakému obdobiu minulého roku.

Za hlavný prínos peňazí sa považuje vakcína Paxlovid, ktorá v druhom kvartáli tohto fiškálneho roku priniesla výnosy vo výške 8,8 miliardy dolárov. Keďže v Číne sa objavili ďalšie vlny neslávneho covidu a mnohí ľudia sa rozhodli zaočkovať sa druhou alebo treťou dávkou vakcíny Paxlovid, Pfizer plával v bohatstve.

Keď sa pozrieme na Modernu, zistíme, že aj jej nedávna výkonnosť je vcelku pôsobivá:

 • Výnosy: 4,7 miliardy USD
 • Čisté príjmy: 2,2 miliardy USD
 • Upravený zisk na akciu: 5,24 USD

Optimistické čísla boli primárne motivované zvýšeným predajom vakcíny proti COVID-19, avšak táto vakcína je doteraz jediný komerčne dostupný produkt spoločnosti. Avšak pre spoločnosť Moderna nie všetko zaliate slnkom.

Výdavky spoločnosti sa zdvihli na 1,4 miliardy. Z iného uhla pohľadu: zhltli 30 % výnosov z jej osvedčenej vakcíny, a to preto, že sa výrazne zredukovala dodávka vakcín do rozvinutých aj chudobnejších krajín.

Ozios-Austera-Akcie Pfizeru idu dole napriek vybornym vysledkom

Výkonnosť spoločnosti Pfizer Inc. za 5 rokov. Zdroj: tradingview.com

Keď sa pozrieme na akcie Pfizeru (NYSE: PFE)  z technického hľadiska, môžeme pozorovať, že akcie majú negatívnu krátkodobú aj dlhodobú trajektóriu.

S cenou 43 dolárov za akciu sú akcie spoločnosti blízko svojej najnižšej hodnoty za 52 týždňov. Obchodujú sa medzi zónou podpory blízko ceny 42 dolárov a dvoma zónami rezistencie na úrovni približne 45 dolárov a 50 dolárov.

Akcie spoločnosti Pfizer v roku 2022 upadali. Počas roka stratili štvrtinu svojej hodnoty uprostred globálnej neistoty spôsobenej makroekonomickými problémami a zvyšujúcej sa opatrnosti investorov.

Ozios-Austera-Akcie firmy Moderna sa extremne prepadli

Výkonnosť spoločnosti  Moderna Inc. za 5 rokov. Zdroj: tradingview.com

Na druhej strane, akcie Moderny (NASDAQ: MRNA) majú dlhodobú trajektóriu takisto negatívnu, ale z krátkodobého hľadiska to vyzerá dobre.

Likvidné akcie Moderny majú cenu takmer 134 dolárov, teda sa obchodujú nad zónou podpory vo výške 117 dolárov. Je možné, že budúci mesiac prekonajú bariéru 134 dolárov a potenciálne až 183 dolárov.

Hoci akcie Moderny zažívajú svoj zatiaľ najhorší rok – stratili takmer polovicu svojej hodnoty – budúcnosť vyzerá svetlo.

Očakávania ohľadom akcií spoločností Pfizer a Moderna

Analytici majú spoločnosti Pfizer aj Moderna v úcte ako akcie budúcnosti. Na základe súčasnej výkonnosti, a keď sa zoberú do úvahy aj snahy spoločností do budúcnosti, očakávania sú nasledujúce:

 • Pfizer
  • Vysoká: 76 USD
  • Priemerná: 55 USD
  • Nízka: 44 USD
 • Moderna
  • Vysoká: 304 USD
  • Priemerná: 202 USD
  • Nízka: 77 USD 

Je očividné, že od spoločností Pfizer a Moderna sa veľa očakáva, ale Moderna pred Pfizerom mierne vedie, aj napriek tomu, že Pfizer má dôveryhodnosť vybudovanú mnohými predchádzajúcimi úspechmi.

Očakáva sa, že Moderna bude exponenciálne rásť aj napriek nepriaznivým podmienkam na dnešnom trhu. Preto by mohol byť správny čas na nákup týchto akcií.

Čo sa deje s Nike? Legendárny výrobca topánok utrpel najväčší jednodenný prepad hodnoty akcií vo svojej histórii

04.07.2024

Nedávny prepad akcií spoločnosti Nike, spôsobený slabšími výsledkami predaja, vyvoláva otázky o budúcej stratégii a výkonnosti tejto globálnej značky. Nike, známy svojím inovatívnym prístupom k športovému oblečeniu a obuvi, čelí výzvam, ktoré ovplyvnili jeho finančné ukazovatele a trhovú pozíciu. V analýze sa zameriame na príčiny tohto poklesu a jeho dopad na [...]

Akcie GameStop sú ako na horskej dráhe. Nahor ich tlačia nadšenci, nadol realita

13.06.2024

Od svojich začiatkov v roku 1984 sa GameStop vypracoval na jedného z hlavných hráčov vo svete videohier. Avšak s nástupom digitálnej éry začala spoločnosť upadať. Napriek tomu, v januári 2021, masívne investície drobných investorov, vrátane Keitha Gilla, zmenili pohľad na túto spoločnosť. Na začiatku júna akcie spoločnosti po ďalšom Gillovom príspevku vzrástli o 74%, [...]

Slovenskej ekonomike by sa malo dariť. Problémom sú ale slabšie objednávky a aj málo nezamestnaných

02.05.2024

Kým pri vzniku Slovenskej republiky dosahovalo HDP 14 miliárd €, koncom minulého roka to bolo 122 miliárd €. Hoci na prvý pohľad ide o vynikajúce číslo, v posledných troch rokoch ho ťahal hore do veľkej miery najmä rast cien a nie rast reálnej ekonomiky. Rok 2024 by sa mal niesť v znamení pozitívneho výhľadu. Napriek tomu pretrváva aj riziko [...]

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12 odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie priletia prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prídu dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Atentát na Trumpa bol najväčším zlyhaním za desaťročia, povedala šéfka Tajnej služby

22.07.2024 17:05, aktualizované: 17:29

Pred jedným z výborov americkej Snemovne reprezentantov to uviedla šéfka služby Kimberly Cheatleová.

ozios

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 41
Celková čítanosť: 54614x
Priemerná čítanosť článkov: 1332x

Autor blogu

Kategórie