Založ si blog

Moderna vs. Pfizer – Kto vyhráva?

Po tom, čo sa COVID-19 rozšíril po celej planéte, sa zástupy spoločností predbiehali v tom, ktorá vyvinie rozhodujúcu vakcínu a spolu s ňou získa aj potenciálne výnimočné zisky. Okrem iných sa úspešne podarilo bojovať proti epidémii vakcínami a tabletkami spoločnostiam Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson a Sputnik.

V USA je spoločnosť Pfizer, založená dvoma nemeckými imigrantami v roku 1849 ako firma na výrobu čistých a špeciálnych chemických látok, považovaná za priekopníka v oblasti farmaceutík. Časom sa spoločnosť Pfizer vyvíjala a využila trendy, ktoré sa objavili vo farmácii a zdravotníctve. Pod jej značku patria veľmi populárne lieky Advil, Lyrica a Viagra.

Za roky farmaceutické spoločnosti prichádzali a odchádzali, ale tá, ktorá zanechá na zdravotníctve svoju stopu je Moderna. Je to americká farmaceutická a biotechnologická spoločnosť, ktorá sa primárne zameriava na liečbu a vakcíny. Jej nedávny úspech spojený s pandémiou bol zásadný.

Pfizer aj Moderna vyvinuli, vyrobili a dodali stovky tisíce svojich schválených liekov proti COVID-19, ale ktorá z týchto spoločností bola v poslednej dobe úspešnejšia?

Nedávna výkonnosť

V poslednom štvrťroku, ktorý skončil v júli, exceloval Pfizer vo všetkých ukazovateľoch:

 • Výnosy: 27,74 miliardy USD
 • Čisté príjmy: 9,91 miliardy USD
 • Zriedený zisk na akciu: 1,73 USD

Tento farmaceutický gigant mal vynikajúce obdobie. Príjmy narástli medziročne o 47 %, čím výrazne prekonali očakávania Wall Street. Čistý príjem vo výške 9,91 miliardy dolárov znamená 78 % posun oproti rovnakému obdobiu minulého roku.

Za hlavný prínos peňazí sa považuje vakcína Paxlovid, ktorá v druhom kvartáli tohto fiškálneho roku priniesla výnosy vo výške 8,8 miliardy dolárov. Keďže v Číne sa objavili ďalšie vlny neslávneho covidu a mnohí ľudia sa rozhodli zaočkovať sa druhou alebo treťou dávkou vakcíny Paxlovid, Pfizer plával v bohatstve.

Keď sa pozrieme na Modernu, zistíme, že aj jej nedávna výkonnosť je vcelku pôsobivá:

 • Výnosy: 4,7 miliardy USD
 • Čisté príjmy: 2,2 miliardy USD
 • Upravený zisk na akciu: 5,24 USD

Optimistické čísla boli primárne motivované zvýšeným predajom vakcíny proti COVID-19, avšak táto vakcína je doteraz jediný komerčne dostupný produkt spoločnosti. Avšak pre spoločnosť Moderna nie všetko zaliate slnkom.

Výdavky spoločnosti sa zdvihli na 1,4 miliardy. Z iného uhla pohľadu: zhltli 30 % výnosov z jej osvedčenej vakcíny, a to preto, že sa výrazne zredukovala dodávka vakcín do rozvinutých aj chudobnejších krajín.

Ozios-Austera-Akcie Pfizeru idu dole napriek vybornym vysledkom

Výkonnosť spoločnosti Pfizer Inc. za 5 rokov. Zdroj: tradingview.com

Keď sa pozrieme na akcie Pfizeru (NYSE: PFE)  z technického hľadiska, môžeme pozorovať, že akcie majú negatívnu krátkodobú aj dlhodobú trajektóriu.

S cenou 43 dolárov za akciu sú akcie spoločnosti blízko svojej najnižšej hodnoty za 52 týždňov. Obchodujú sa medzi zónou podpory blízko ceny 42 dolárov a dvoma zónami rezistencie na úrovni približne 45 dolárov a 50 dolárov.

Akcie spoločnosti Pfizer v roku 2022 upadali. Počas roka stratili štvrtinu svojej hodnoty uprostred globálnej neistoty spôsobenej makroekonomickými problémami a zvyšujúcej sa opatrnosti investorov.

Ozios-Austera-Akcie firmy Moderna sa extremne prepadli

Výkonnosť spoločnosti  Moderna Inc. za 5 rokov. Zdroj: tradingview.com

Na druhej strane, akcie Moderny (NASDAQ: MRNA) majú dlhodobú trajektóriu takisto negatívnu, ale z krátkodobého hľadiska to vyzerá dobre.

Likvidné akcie Moderny majú cenu takmer 134 dolárov, teda sa obchodujú nad zónou podpory vo výške 117 dolárov. Je možné, že budúci mesiac prekonajú bariéru 134 dolárov a potenciálne až 183 dolárov.

Hoci akcie Moderny zažívajú svoj zatiaľ najhorší rok – stratili takmer polovicu svojej hodnoty – budúcnosť vyzerá svetlo.

Očakávania ohľadom akcií spoločností Pfizer a Moderna

Analytici majú spoločnosti Pfizer aj Moderna v úcte ako akcie budúcnosti. Na základe súčasnej výkonnosti, a keď sa zoberú do úvahy aj snahy spoločností do budúcnosti, očakávania sú nasledujúce:

 • Pfizer
  • Vysoká: 76 USD
  • Priemerná: 55 USD
  • Nízka: 44 USD
 • Moderna
  • Vysoká: 304 USD
  • Priemerná: 202 USD
  • Nízka: 77 USD 

Je očividné, že od spoločností Pfizer a Moderna sa veľa očakáva, ale Moderna pred Pfizerom mierne vedie, aj napriek tomu, že Pfizer má dôveryhodnosť vybudovanú mnohými predchádzajúcimi úspechmi.

Očakáva sa, že Moderna bude exponenciálne rásť aj napriek nepriaznivým podmienkam na dnešnom trhu. Preto by mohol byť správny čas na nákup týchto akcií.

Príbeh firmy Netflix: streamovací gigant stále rastie

22.09.2023

Príjmy Netflixu za obdobie dvanásť mesiacov končiacich 30. júna 2023 boli na úrovni 32,126 miliárd dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 3,53 %. Podľa posledných zverejnených čísel, video streamovania služba zaznamenala v období apríl až jún 2023 aj solídny nárast predplatiteľov, a to o 5,9 milióna. Prírastky vo forme platiacich zákazníkov tak hravo [...]

IPO spoločnosti Arm sa blíži a púta pozornosť celého sveta

28.08.2023

Keďže finančný svet netrpezlivo sleduje jedno z najočakávanejších IPO v technologickom priemysle — Arm Holdings, množia sa špekulácie o jeho potenciálnych dôsledkoch. Arm, renomovaná spoločnosť zaoberajúca sa vývojom polovodičov a softvérom, je na pokraji vstupu do novej fázy, ktorá možno prekreslí mapu investícií do technologického priemyslu a ovplyvní [...]

Nvidia vo veľkom napreduje v umelej inteligencii

22.08.2023

Vzhľadom na to, že generatívne modely AI, ako je ChatGPT, sú teraz v kurze, môžeme predpokladať, že mnohí vývojári by mohli mať záujem o nové riešenie od Nvidie, ktoré ponúka prostredníctvom nástroja NVIDIA AI Workbench. Workbench je ucelený systém, ktorý umožňuje vývojárom rýchlo vytvárať, testovať a prispôsobovať vopred pripravené generatívne modely AI a [...]

F-16

Bojujúci sokol: prvá slovenská stíhačka F-16 už lieta

30.09.2023 09:03

Slovensko sa dodaním amerických stíhačiek F-16 stane prvou európskou krajinou, ktorá bude disponovať touto najnovšou verziou Fighting Falcon (Bojujúci sokol).

Musk

Musk videom a komentárom k migrácii podráždil Berlín, vymenili si názory na twitteri

30.09.2023 07:11

K zrážke názorov na sociálnej sieti X došlo v piatok medzi nemeckým ministerstvom zahraničných vecí a miliardárom Elonom Muskom.

Košice, voľby 2023

ONLINE: Na Slovensku sa bez problémov rozbehli voľby. Prvé hlasy prišli spoza hraníc

30.09.2023 06:00, aktualizované: 08:49

Volebné miestnosti sa otvorili v sobotu o 7.00 h, hlasovanie sa končí o 22.00 h.

vojna na Ukrajine, Kyjev, kadeti

ONLINE: Šéf NATO verí, že Slovensko bude pomáhať Kyjevu bez ohľadu na výsledky volieb

30.09.2023 05:30, aktualizované: 06:12

Výsledky volieb na Slovensku podľa Jensa Stoltenberga nezmenia podporu Ukrajine a Kyjev s Varšavou tiež zvládnu urovnať svoje spory.

ozios

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 39553x
Priemerná čítanosť článkov: 1163x

Autor blogu

Kategórie