Založ si blog

Vývoj nových širokospektrálnych vakcín: Novavax a Valneva

Vakcíny od spoločností Novavax a Valneva majú podľa predbežných odhadov sľubnú budúcnosť. Viaceré štáty prejavujú záujem a schvaľujú najnovšie vakcíny na trhu aj z dôvodu šírenia sa mutácie Omikron, ktorá je až 3-krát nákazlivejšia ako Delta. Vedci dokonca tvrdia, že existujú aj ďalšie mutácie. Niektoré krajiny už zavádzajú povinné očkovanie alebo vo veľkej miere prinášajú tvrdšie opatrenia pre nezaočkovaných, pretože situácia v nemocniciach sa zhoršuje.

Ozios, Ozios broker, Ozios forex

Vakcína Valneva VLA2001

Objavila sa ako posledná v portfóliu vakcín pre Európsku Úniu. VLA2001 je zatiaľ vo vývoji a je na báze inaktivovaného vírusu. Zložitejšie povedané, obsahuje inaktivovaný (usmrtený) vírus SARS-CoV-2, ten však nemôže spôsobiť ochorenie COVID-19. Vakcína obsahuje látky na posilnenie imunitnej reakcie. Po podaní imunitný systém identifikuje inaktivovaný vírus ako cudziu časticu a vytvorí proti nemu protilátky. Ak sa očkovaná osoba dostane do kontaktu so skutočným vírusom, jej imunitný systém reaguje rozpoznaním vírusu a je pripravený sa mu brániť.

Spoločnosť Valneva a jej dodávky vakcíny

Spoločnosť Valneva SE bola založená v roku 1999 a má sídlo v Saint-Herblain vo Francúzsku. Zaoberá sa vývojom a predajom profylaktických vakcín proti infekčným chorobám. Medzi jej vakcíny patria napríklad IXIARO, vakcína proti japonskej encefalitíde, DUKORAL, perorálna vakcína na prevenciu hnačky, a ďalšie. VLA2001 je kandidátom na vakcínu, ktorá ukončila fázu I/II klinického skúšania proti SARS-CoV-2. Medzi štáty, kde predáva svoje produkty patria USA, Kanada, Nemecko, Rakúsko, Škandinávia, Anglicko a ďalšie. 

Počet zabezpečených dávok pre EU sa vyšplhal na 60 miliónov. Spoločnosť Valneva obdržala aj objednávku na kúpu 100 miliónov dávok vakcín od Británie. Krajina však začiatkom septembra zmluvu so spoločnosťou vypovedala kvôli údajnému porušeniu záväzkov vyplývajúcich zo zmluvy. Po zrušení zmluvy zo strany UK nastal pokles akcií spoločnosti. Opätovný nárast až o 30% prišiel po zverejnení úspešných klinických testov.  *

Výkonnosť spoločnosti Valneva SE ADR. (Zdroj: www.investing.com)

Proteínová vakcína Nuvaxovid

Od spoločnosti Novavax prišla na trh vakcína s názvom Nuvaxovid. Tá sa stala prvou proteínovou vakcínou proti koronavírusu, ktorú schválila Európska lieková agentúra (EMA). Vedci v nej vidia nádej hlavne kvôli tomu, že je iná ako ostatné. Je založená na báze proteínu, čo znamená, že obsahuje laboratórne vyrobené časti spike proteínu. Po očkovaní imunitný systém rozozná proteínové častice ako cudzorodé a spustí obrannú reakciu – začne tvoriť protilátky a T-bunky. Ak sa následne niekto nakazí koronavírusom, imunitný systém ho rozpozná a dokáže voči nemu bojovať. Vytvoria sa protilátky a T-bunky vírus zabijú, zabránia jeho vstupu do ľudských buniek a zničia infikované bunky. Ľudský organizmus teda ochránia pred rozvojom ochorenia COVID-19. Spike proteín nevyvolá infekciu koronavírusu. 

V rámci EU sa objednávky  Nuvaxovid vyšplhali na 200 miliónov a v EU je oficiálne schválená pre ľudí nad 18 rokov. Biotechnologická spoločnosť Novavax má aj vďaka tomu výborne nabehnuté na úspech v ďalších rokoch. Medzi nové krajiny, ktoré povolili používanie vakcíny sa zaradila Južná Kórea. Ďalšie štáty, ktoré ju schválili sú Indonézia a Filipíny. Akcie spoločnosti Novavax v predchádzajúcom roku prekonali farmaceutické odvetvie. Momentálne však solabujú a za posledné 4 týždne klesali o približne 40% napriek pozitívnym správam. * Uvidíme, či nastavený negatívny kurz zmení smer v nasledujúcej dobe. 

Výkonnosť spoločnosti Novavax Inc. (Zdroj: www.investing.com)

* Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov

Adam Austera, Ozios

Príbeh firmy Netflix: streamovací gigant stále rastie

22.09.2023

Príjmy Netflixu za obdobie dvanásť mesiacov končiacich 30. júna 2023 boli na úrovni 32,126 miliárd dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 3,53 %. Podľa posledných zverejnených čísel, video streamovania služba zaznamenala v období apríl až jún 2023 aj solídny nárast predplatiteľov, a to o 5,9 milióna. Prírastky vo forme platiacich zákazníkov tak hravo [...]

IPO spoločnosti Arm sa blíži a púta pozornosť celého sveta

28.08.2023

Keďže finančný svet netrpezlivo sleduje jedno z najočakávanejších IPO v technologickom priemysle — Arm Holdings, množia sa špekulácie o jeho potenciálnych dôsledkoch. Arm, renomovaná spoločnosť zaoberajúca sa vývojom polovodičov a softvérom, je na pokraji vstupu do novej fázy, ktorá možno prekreslí mapu investícií do technologického priemyslu a ovplyvní [...]

Nvidia vo veľkom napreduje v umelej inteligencii

22.08.2023

Vzhľadom na to, že generatívne modely AI, ako je ChatGPT, sú teraz v kurze, môžeme predpokladať, že mnohí vývojári by mohli mať záujem o nové riešenie od Nvidie, ktoré ponúka prostredníctvom nástroja NVIDIA AI Workbench. Workbench je ucelený systém, ktorý umožňuje vývojárom rýchlo vytvárať, testovať a prispôsobovať vopred pripravené generatívne modely AI a [...]

Musk

Musk videom a komentárom k migrácii podráždil Berlín, vymenili si názory na twitteri

30.09.2023 07:11

K zrážke názorov na sociálnej sieti X došlo v piatok medzi nemeckým ministerstvom zahraničných vecí a miliardárom Elonom Muskom.

voľby 2023, urny

ONLINE: Na Slovensku sa rozbehli predčasné voľby. Prvé hlasy prišli spoza hraníc

30.09.2023 06:00, aktualizované: 07:00

Volebné miestnosti sa otvorili v sobotu o 7.00 h, hlasovanie sa končí o 22.00 h.

vojna na Ukrajine, Kyjev, kadeti

ONLINE: Šéf NATO verí, že Slovensko bude pomáhať Kyjevu bez ohľadu na výsledky volieb

30.09.2023 05:30, aktualizované: 06:12

Výsledky volieb na Slovensku podľa Jensa Stoltenberga nezmenia podporu Ukrajine a Kyjev s Varšavou tiež zvládnu urovnať svoje spory.

ozios

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 39540x
Priemerná čítanosť článkov: 1163x

Autor blogu

Kategórie