Založ si blog

Vývoj nových širokospektrálnych vakcín: Novavax a Valneva

Vakcíny od spoločností Novavax a Valneva majú podľa predbežných odhadov sľubnú budúcnosť. Viaceré štáty prejavujú záujem a schvaľujú najnovšie vakcíny na trhu aj z dôvodu šírenia sa mutácie Omikron, ktorá je až 3-krát nákazlivejšia ako Delta. Vedci dokonca tvrdia, že existujú aj ďalšie mutácie. Niektoré krajiny už zavádzajú povinné očkovanie alebo vo veľkej miere prinášajú tvrdšie opatrenia pre nezaočkovaných, pretože situácia v nemocniciach sa zhoršuje.

Ozios, Ozios broker, Ozios forex

Vakcína Valneva VLA2001

Objavila sa ako posledná v portfóliu vakcín pre Európsku Úniu. VLA2001 je zatiaľ vo vývoji a je na báze inaktivovaného vírusu. Zložitejšie povedané, obsahuje inaktivovaný (usmrtený) vírus SARS-CoV-2, ten však nemôže spôsobiť ochorenie COVID-19. Vakcína obsahuje látky na posilnenie imunitnej reakcie. Po podaní imunitný systém identifikuje inaktivovaný vírus ako cudziu časticu a vytvorí proti nemu protilátky. Ak sa očkovaná osoba dostane do kontaktu so skutočným vírusom, jej imunitný systém reaguje rozpoznaním vírusu a je pripravený sa mu brániť.

Spoločnosť Valneva a jej dodávky vakcíny

Spoločnosť Valneva SE bola založená v roku 1999 a má sídlo v Saint-Herblain vo Francúzsku. Zaoberá sa vývojom a predajom profylaktických vakcín proti infekčným chorobám. Medzi jej vakcíny patria napríklad IXIARO, vakcína proti japonskej encefalitíde, DUKORAL, perorálna vakcína na prevenciu hnačky, a ďalšie. VLA2001 je kandidátom na vakcínu, ktorá ukončila fázu I/II klinického skúšania proti SARS-CoV-2. Medzi štáty, kde predáva svoje produkty patria USA, Kanada, Nemecko, Rakúsko, Škandinávia, Anglicko a ďalšie. 

Počet zabezpečených dávok pre EU sa vyšplhal na 60 miliónov. Spoločnosť Valneva obdržala aj objednávku na kúpu 100 miliónov dávok vakcín od Británie. Krajina však začiatkom septembra zmluvu so spoločnosťou vypovedala kvôli údajnému porušeniu záväzkov vyplývajúcich zo zmluvy. Po zrušení zmluvy zo strany UK nastal pokles akcií spoločnosti. Opätovný nárast až o 30% prišiel po zverejnení úspešných klinických testov.  *

Výkonnosť spoločnosti Valneva SE ADR. (Zdroj: www.investing.com)

Proteínová vakcína Nuvaxovid

Od spoločnosti Novavax prišla na trh vakcína s názvom Nuvaxovid. Tá sa stala prvou proteínovou vakcínou proti koronavírusu, ktorú schválila Európska lieková agentúra (EMA). Vedci v nej vidia nádej hlavne kvôli tomu, že je iná ako ostatné. Je založená na báze proteínu, čo znamená, že obsahuje laboratórne vyrobené časti spike proteínu. Po očkovaní imunitný systém rozozná proteínové častice ako cudzorodé a spustí obrannú reakciu – začne tvoriť protilátky a T-bunky. Ak sa následne niekto nakazí koronavírusom, imunitný systém ho rozpozná a dokáže voči nemu bojovať. Vytvoria sa protilátky a T-bunky vírus zabijú, zabránia jeho vstupu do ľudských buniek a zničia infikované bunky. Ľudský organizmus teda ochránia pred rozvojom ochorenia COVID-19. Spike proteín nevyvolá infekciu koronavírusu. 

V rámci EU sa objednávky  Nuvaxovid vyšplhali na 200 miliónov a v EU je oficiálne schválená pre ľudí nad 18 rokov. Biotechnologická spoločnosť Novavax má aj vďaka tomu výborne nabehnuté na úspech v ďalších rokoch. Medzi nové krajiny, ktoré povolili používanie vakcíny sa zaradila Južná Kórea. Ďalšie štáty, ktoré ju schválili sú Indonézia a Filipíny. Akcie spoločnosti Novavax v predchádzajúcom roku prekonali farmaceutické odvetvie. Momentálne však solabujú a za posledné 4 týždne klesali o približne 40% napriek pozitívnym správam. * Uvidíme, či nastavený negatívny kurz zmení smer v nasledujúcej dobe. 

Výkonnosť spoločnosti Novavax Inc. (Zdroj: www.investing.com)

* Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov

Adam Austera, Ozios

Čo sa deje s Nike? Legendárny výrobca topánok utrpel najväčší jednodenný prepad hodnoty akcií vo svojej histórii

04.07.2024

Nedávny prepad akcií spoločnosti Nike, spôsobený slabšími výsledkami predaja, vyvoláva otázky o budúcej stratégii a výkonnosti tejto globálnej značky. Nike, známy svojím inovatívnym prístupom k športovému oblečeniu a obuvi, čelí výzvam, ktoré ovplyvnili jeho finančné ukazovatele a trhovú pozíciu. V analýze sa zameriame na príčiny tohto poklesu a jeho dopad na [...]

Akcie GameStop sú ako na horskej dráhe. Nahor ich tlačia nadšenci, nadol realita

13.06.2024

Od svojich začiatkov v roku 1984 sa GameStop vypracoval na jedného z hlavných hráčov vo svete videohier. Avšak s nástupom digitálnej éry začala spoločnosť upadať. Napriek tomu, v januári 2021, masívne investície drobných investorov, vrátane Keitha Gilla, zmenili pohľad na túto spoločnosť. Na začiatku júna akcie spoločnosti po ďalšom Gillovom príspevku vzrástli o 74%, [...]

Slovenskej ekonomike by sa malo dariť. Problémom sú ale slabšie objednávky a aj málo nezamestnaných

02.05.2024

Kým pri vzniku Slovenskej republiky dosahovalo HDP 14 miliárd €, koncom minulého roka to bolo 122 miliárd €. Hoci na prvý pohľad ide o vynikajúce číslo, v posledných troch rokoch ho ťahal hore do veľkej miery najmä rast cien a nie rast reálnej ekonomiky. Rok 2024 by sa mal niesť v znamení pozitívneho výhľadu. Napriek tomu pretrváva aj riziko [...]

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie priletia prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prídu dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Atentát na Trumpa bol najväčším zlyhaním za desaťročia, povedala šéfka Tajnej služby

22.07.2024 17:05, aktualizované: 17:29

Pred jedným z výborov americkej Snemovne reprezentantov to uviedla šéfka služby Kimberly Cheatleová.

ozios

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 41
Celková čítanosť: 54602x
Priemerná čítanosť článkov: 1332x

Autor blogu

Kategórie