Regulácia MiCA (Markets in Crypto Assets) predstavuje revolučný krok v rámci európskych trhov s kryptoaktívami, prinášajúci nové možnosti a lepšiu bezpečnosť do tohto dynamického a rýchlo rastúceho odvetvia. Pre Európsku úniu je to vstupenka do novej éry v digitálnom finančnom svete. Tento právny rámec, ktorý má 150 strán, je založený na obdobných pravidlách EÚ pre obchodovanie s cennými papiermi. Každá spoločnosť, ktorá chce ponúkať služby v oblasti kryptomenových aktív v rámci EÚ, bude musieť získať autorizáciu od jedného z 27 národných finančných regulačných orgánov EÚ.
Čo MiCA obnáša?
Regulácia (EÚ) 2023/1114, známa ako regulácia MiCA, bola prijatá 31. mája 2023. Jej ustanovenia o stablecoinoch, nadobúdajú účinnosť 30. júna 2024, a celá regulácia bude platná od 31. decembra 2024. Predstavuje najrozsiahlejší rámec pre reguláciu kryptoaktív na úrovni EÚ. Pokrýva široké spektrum činností, vrátane emitovania, obchodovania a súvisiacich služieb, s cieľom chrániť investorov a zabezpečiť integritu trhu. MiCA zavádza štandardizované definície a ochranné opatrenia na zabránenie zneužitia finančných prostriedkov, na ktoré dohliadajú úrady EÚ, ako aj národné orgány jednotlivých členských krajín. Uľahčuje cezhraničné operácie pomocou pasportizácie, zlepšuje transparentnosť a bojuje proti manipulácii na trhu. Regulácia vyžaduje od spoločností pre obchodovanie s kryptom predloženie tzv. bielej knihy (White Paper) a definuje služby, ktoré vyžadujú povolenie.
Príležitosť pre Slovensko
Regulácia MiCA sa inšpirovala reguláciou cenných papierov a prináša komplexný rámec pre trh s kryptoaktívami v celej EÚ. Tieto pravidlá nezabránia len zneužívaniu investorov, ale podporia inovácie a rast nových projektov. Daniel Ďuriač z Národnej banky Slovenska v rozhovore pre týždenník Trend uviedol, že licenčný proces a dohľad budú podobné ako v iných finančných sektoroch. Nové pravidlá znamenajú potrebu povolenia od NBS pre firmy poskytujúce služby kryptoaktív. Doteraz týmto firmám stačila len bežná živnosť. MiCA stanovuje jasné pravidlá a znižuje právnu neistotu, čo môže prilákať kapitál do krajiny. Vďaka pasportizácii sa otvárajú dvere pre slovenské kryptopodniky, ktoré môžu teraz voľne pôsobiť na trhoch celej EÚ pod jedným povolením, čím sa zvýši konkurencieschopnosť.
Zvýšená dôvera investorov
Regulačné kroky EÚ, ako je MiCA, môžu ovplyvniť regulačné snahy aj v iných častiach sveta, vrátane Spojených štátov, ak EÚ úspešne implementuje tieto pravidlá a zabezpečí stabilný a predvídateľný krypto trh. Ak by táto regulácia prispela k zvýšeniu dôvery v trh s kryptoaktívami v EÚ, mohlo by to viesť k zvýšenému záujmu investorov o tento sektor. Dôvera investorov je často kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvňuje schválenie takýchto finančných nástrojov regulačnými orgánmi.
Možný vplyv MiCA na americké krypto ETF fondy
Ak by MiCA posilnila európsky trh s kryptoaktívami a vytvorila lepšie regulačné podmienky pre firmy v tomto sektore, zvýšil by sa konkurenčný tlak na americké krypto ETF fondy. Americké regulačné úrady by museli reagovať na medzinárodné zmeny, aby udržali konkurencieschopnosť svojho trhu.
Potenciálne nevýhody
MiCA zo sebou nesie aj potenciálne nevýhody a nedostatky, ako napríklad fakt, že zatiaľ neadresuje decentralizované financovanie (DeFi) ani neupravuje NFT, čo môže spôsobiť právne nejasnosti a otázky. Stablecoiny neviazané na menu EÚ budú zakázané, ak budú mať viac ako 1 milión transakcií denne, čo môže mať negatívny dopad na inovácie v oblasti kryptomien. Dodržiavanie pravidiel MiCA môže znamenať zvýšenú byrokraciu a náklady pre podniky, najmä pre menšie firmy, ktoré možno predtým neboli podrobené iným finančným reguláciám. Tieto potenciálne nevýhody by mohli mať vplyv na konkurencieschopnosť a inováciu v oblasti kryptomien a blockchain technológií v rámci EÚ.
Digitálna budúcnosť je tu
Regulácia MiCA prináša Slovensku a celej EÚ nové príležitosti a perspektívy v oblasti kryptoaktív, vytvára podmienky pre dynamický a inovatívny rozvoj digitálnej ekonomiky a posilňuje postavenie Európy ako lídra v tomto sektore. Je to krok vpred, ktorý nás posúva do digitálnej budúcnosti, plnej príležitostí a bezpečnosti. Zostáva ale otázka, či tieto pravidlá splnia svoje stanovené ciele a či budú férové pre všetky spoločnosti pre obchodovanie s kryptoaktívami.
Celá debata | RSS tejto debaty