Euro sa voči doláru jasne posilnilo. Ako vyzerá jeho budúcnosť pod vplyvom politických zmien v USA a Nemecku?

Nedávno zvolená administratíva v Spojených štátoch pretvára tradičné vzorce medzinárodného obchodného systému prostredníctvom implementácie obchodných reštrikcií aj voči svojim tradične spriazneným partnerom. Brusel plánuje obranné kroky, zatiaľ čo nedávne predčasné voľby v Nemecku vyvolávajú potenciál pre ekonomickú revitalizáciu najväčšej európskej ekonomiky. Americká mena, spočiatku posilnená trhovými predikciami, momentálne čelí oslabeniu, zatiaľ čo kurz eura stúpa. Aké dopady budú mať tieto procesy na malé exportne orientované ekonomiky?

Transformácia obchodnej doktríny Spojených štátov

Víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách spôsobilo turbulentné pohyby na medzinárodných menových parkettoch. Euro v tom období kleslo na dvanásťmesačné minimum, spôsobené rastom dolára v dôsledku optimistických trhových očakávaní spojených s razantným protekcionizmom americkej administratívy. Rok 2025 však priniesol obrat tohto trendu. Po aktivácii colných opatrení začal dolár strácať hodnotu voči väčšine kľúčových svetových mien vrátane eura, keďže obavy z opätovného nárastu inflačných tlakov a ekonomickej recesie v USA zatienili predchádzajúci trhový optimizmus. Táto zmena odráža trhové pochybnosti o dlhodobej udržateľnosti Trumpovej politiky a jej potenciálne deštruktívnom vplyve na svetové dodávateľské siete.

K dátumu 18. marca 2025 dosiahla európska mena hodnotu 1,09 USD, predstavujúc najvyššiu úroveň od 5. novembra 2024, dňa amerických prezidentských volieb. Zvyšujúce sa riziko ekonomického poklesu v USA presmerovalo kapitál investorov smerom k euru ako bezpečnostnému inštrumentu proti dolárové volatilite. Konzervatívny prístup Federálneho rezervného systému v menovej politike v kombinácii s podpriemernými ukazovateľmi ekonomického rastu ďalej oslabili atraktivitu americkej meny.

Európska reakcia

Predstavitelia Európskej únie zjavne anticipovali tento vývoj a po inaugurácii Donalda Trumpa v Bielom dome iniciovali prípravy vlastných stratégií. Európska únia verejne deklarovala recipročné colné opatrenia, ktoré by mali v dvojfázovom procese zaťažiť americký export v celkovej hodnote 28,5 miliardy USD. Prvá etapa je naplánovaná od 1. apríla zavedením ciel na americké produkty v hodnote 8,76 miliardy USD s následným rozšírením v polovici apríla po ratifikácii členskými štátmi EÚ.

Nemecké parlamentné voľby a ich vplyv na stabilitu eura v roku 2025

Nemecko, reprezentujúce najväčšiu ekonomickú silu eurozóny, zohráva kľúčovú funkciu v stabilizácii spoločnej európskej meny. Nedávne predčasné parlamentné voľby zmenili politickú konfiguráciu s významnými implikáciami pre monetárnu budúcnosť eura. Vo februárových voľbách v Nemecku zaznamenala presvedčivý úspech stredopravá konzervatívna aliancia CDU/CSU vedená Friedrichom Merzom. Tento volebný výsledok posilnil očakávania fiškálnych a štrukturálnych inovácií, predovšetkým v sektoroch obranných výdavkov a infraštruktúrnych investícií, ktoré potenciálne prinesú impulz pre najsilnejšiu európsku ekonomiku.

Ozios_Austera_Euro sa voci dolaru posilnilo najviac od nastupu Trumpa
Vývoj EUR/USD za posledných 5 rokov. Zdroj: Google Finance

Výzvy pre spoločnú európsku menu

Hodnoty eura a dolára odrážajú fundamentálne odlišné ekonomické architektúry – euro reprezentuje menu viacerých nezávislých krajín s diferencovanými fiškálnymi prístupmi, kým dolár operuje v unifikovanom federálnom systéme. Eurozóna nespĺňa kritériá pre „optimálnu menovú oblasť“ podľa štandardnej ekonomickej terminológie. V praxi to znamená, že pri konfrontácii s ekonomickými otrasmi (recesiou alebo sektorovou krízou) majú jednotlivé štáty eurozóny limitované nástroje na efektívne riešenie v porovnaní s integrovanou ekonomikou. Menšie exportne orientované ekonomiky, najmä v stredoeurópskom regióne, preto vykazujú extrémnu senzitivitu voči fluktuáciám európskej meny a globálnym ekonomickým cyklom vzhľadom na ich vysokú závislosť od medzinárodného obchodu.

Slovensko ako modelový príklad malej otvorenej ekonomiky v rámci eurozóny

Slovenská republika predstavuje charakteristický príklad takejto malej exportne orientovanej ekonomiky. Podľa vyjadrenia ministra financií SR tvorí export do USA 5,8 percenta celkového slovenského exportu, čo reprezentuje najvyššiu hodnotu spomedzi všetkých členov V4. Posilnenie eura v kombinácii s colnými bariérami môže navýšiť náklady pre exportované produkty určené odberateľom mimo eurozóny, s potenciálnym následkom redukcie dopytu a spomalenia hospodárskeho rastu. Na opačnej strane, silnejšia európska mena zlacňuje importované tovary a služby, čím môže pozitívne ovplyvniť inflačnú situáciu a podporiť kúpyschopnosť obyvateľstva. Suroviny a polotovary esenciálne pre produkčný proces by sa mali stať cenovo dostupnejšími, čím sa posilní konkurenčný potenciál domácich výrobcov.

Aktuálne makroekonomické prognózy Inštitútu finančnej politiky predpokladajú rast slovenskej ekonomiky v roku 2025 na úrovni takmer dvoch percent, a to i napriek očakávanej stagnácii nemeckého hospodárstva. Prognostici očakávajú nárast reálnych príjmov domácností a zachovanie stability na pracovnom trhu s historicky najnižšou mierou nezamestnanosti. Ministerstvo financií SR však upozorňuje na riziko, že americké protekcionistické opatrenia by mohli znížiť výkon slovenskej ekonomiky až o 0,5 percentuálneho bodu.

Česká koruna a jej pozícia

Česká koruna ilustruje ďalší príklad meny malej otvorenej ekonomiky. V priebehu roka 2024 depreciovala voči dominantným svetovým menám – voči americkému doláru o 8,2 percenta a voči euru o 2,3 percenta. Pokračujúca politika znižovania úrokových sadzieb Českou národnou bankou môže ďalej zhoršiť výhľad domácej ekonomiky. Primárnym rizikom pre českú menu zostáva obchodná politika novej administratívy USA voči Európskej únii, pričom determinujúcu úlohu budú mať aj monetárne intervencie ČNB a ECB.

Ozios_Austera_Ceska koruna oslabila voci dolaru aj euru
Vývoj CZK/USD za posledných 5 rokov. Zdroj: Google Finance

Perspektívy eura v kontexte možnej obchodnej konfrontácie

V roku 2025 bude valuácia eura závislá od politických rozhodnutí prijímaných vo Washingtone aj v Bruseli, strategických krokov centrálnych bankových autorít a geopolitických konfliktných situácií. Pre ekonomicky menšie štáty bude esenciálna ich adaptabilita na tieto transformačné procesy. Intenzívnejšia kooperácia medzi členskými štátmi Európskej únie a efektívnejšie mechanizmy riešenia ekonomických disbalancií by mohli prispieť k vyššej stabilite eurozóny. Signifikantný vplyv na budúci vývoj bude mať aj charakter obchodných vzťahov medzi USA a EÚ. Ak americký prezident Trump eskaluje konfrontačnú rétoriku, môže to rezultovať v depreciácii eura a vystaviť signifikantným problémom krajiny s vysokou exportnou závislosťou.

Futbalové kluby zaujímajú nielen fanúšikov, ale aj kapitálových investorov. Ich cenné papiere predstavujú atraktívnu investičnú príležitosť na rôznych svetových burzách

07.07.2025

Futbal sa už dávno rozrástol za rámec gólov a trofejí. Zo značných klubov sa vyvinuli globálne značky a zároveň investičné nástroje, ktoré sledujú nielen fanúšikovia, ale aj obchodníci na finančných trhoch. Ľudia dnes do futbalových akcií neinvestujú len na základe emócií alebo vernosti klubu, ale sústreďujú sa hlavne na očakávaný finančný návrat. Najlepšie [...]

Tesla sa usiluje nájsť nové motory rastu. Robotické taxíky v Texase majú presvedčiť investorov o budúcnosti firmy

29.06.2025

Predaje elektromobilov Tesla klesajú, čínska konkurencia tlačí ceny smerom nadol a akcionári hľadajú dôvody, prečo by mali zostať verní investícii do spoločnosti s diskutabilným vysokým burzoým ohodnotením. Na túto výzvu má reagovať spustenie automatizovaných taxislužieb – takzvaných robotaxi – v texaskom Austine. Tesla síce nie je priekopníkom tohto trhu, [...]

Akú situáciu zažívajú slovenské pivovary pred nadchádzajúcou letnou sezónou? Dostupné údaje indikujú, že tento sektor prežíva významný boom

22.06.2025

Pivovarské odvetvie na Slovensku absolvovalo v nedávnych rokoch dynamický pokrok. Takáto situácia prirodzene generuje aj atraktívne príležitosti pre kapitálové investície obyčajných investorov. Možnosť investovania pritom stále pretrváva, je však nutné dôkladne sledovať transformácie v produkcii i spotrebe. V tomto príspevku sa zameriame na to, ako sa výrobcom piva darí. [...]

New Jersey lejaky povodne

Pri povodniach v New Jersey zahynuli dve osoby, v New Yorku voda zaplavila časť metra

15.07.2025 23:38

Silné dažde sa prehnali severovýchodom USA, pričom v štátoch New York a New Jersey vyvolali prívalové povodne

babiš

Babiš: Ak vo voľbách vyhrá ANO, zruším muničnú iniciatívu pre Ukrajinu

15.07.2025 22:11

Bývalý český premiér tiež uviedol, že nové obranné ciele NATO sú privysoké.

Kallasová, Marek Eštok

Brusel rokoval o Ukrajine a sankciách. Slovensko volá po prímerí, ale brzdí sankčný balík

15.07.2025 21:49

Okrem vojny na Ukrajine boli hlavnými témami zasadnutia vývoj na Blízkom východe i situácia v Moldavsku a Gruzínsku.

Libanon Hizballáh Izrael

Izraelské údery zabili v Libanone 12 ľudí. Hizballáh označil útok za závažnú eskaláciu

15.07.2025 19:56

Podľa izraelskej armády útoky zasiahli vojenské komplexy v oblasti Bikáa, ktoré využívala teroristická organizácia Hizballáh na výcvik a cvičenie teroristov.

ozios

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 59
Celková čítanosť: 80822x
Priemerná čítanosť článkov: 1370x

Autor blogu

Kategórie