Energetická spoločnosť Chevron dosiahla významný technologický prelom v oblasti hlbokomorskej ťažby ropy a zemného plynu, ktorý znamená začiatok novej éry efektívneho využívania zdrojov. Vďaka inovatívnej technológii schopnej odolať extrémnemu tlaku na dne oceánov bude teraz možné dostať sa k ložiskám, ktoré boli predtým neprístupné. Tento úspech posilňuje pozíciu spoločnosti Chevron ako lídra v energetickom sektore a otvára nové možnosti pre budúci rozvoj a produkciu energetických komodít v náročných podmienkach.
Chevron: 100 rokov tradície
Chevron Corporation je z hľadiska trhovej kapitalizácie treťou najväčšou energetickou spoločnosťou na svete, s históriou siahajúcou až do roku 1879, keď bola založená pod názvom Pacific Coast Oil Company. Spoločnosť dnes sídli v San Ramone v Kalifornii a pôsobí vo viac ako 180 krajinách sveta. Chevron sa zaoberá širokým spektrom činností v energetickom sektore, vrátane prieskumu a ťažby ropy a zemného plynu, rafinácie, výroby a distribúcie ropných produktov, ako aj vývoja chemických produktov. V posledných rokoch aktívne investuje do rozvoja obnoviteľných zdrojov energie a technológií na zníženie emisií skleníkových plynov, čo odráža jej záväzok k udržateľnosti a environmentálnej zodpovednosti. Chevron je tiež jedným z kľúčových hráčov v globálnom obchode s energiou a jeho finančné výsledky ho pravidelne zaraďujú medzi najväčšie verejne obchodované korporácie na svete. Napriek čeliacim výzvam v podobe volatilných cien ropy a rastúceho tlaku na dekarbonizáciu, Chevron zostáva lídrom v tradičných i alternatívnych energetických riešeniach, a hrá dôležitú úlohu v zabezpečovaní globálnej energetickej bezpečnosti.
Veľká vec: ťažba pri tlaku 138 megapascalov
Spoločnosť Chevron nedávno zaznamenala významný úspech v hlbokomorskej ťažbe ropy, ktorý znamená možnosť dostať sa aj na predtým neprístupné miesta na dne oceánov. Nová technológia bola totiž schopná odolať tlaku 20 tisíc PSI, čo je takmer 138 megapascalov. Tento technologický prelom je súčasťou projektu Anchor v hodnote 5,7 miliárd USD, ktorý Chevron realizuje v spolupráci s firmou TotalEnergies. Očakávaná životnosť tohto projektu nachádzajúcom sa v Mexickom zálive je 30 rokov, pričom jeho denná produkcia by mohla na svojom vrchole dosiahnuť až 75 tisíc barelov ropy a približne 793 tisíc metrov kubických zemného plynu. Technologický pokrok dosahujú aj iné podniky z tohto priemyslu. Napríklad britský ropný gigant BP objavil nové hlbokomorské ložisko ropy v Mexickom zálive už v roku 2006, ale vtedajšie nástroje neumožňovali prácu v takom vysokom tlaku. Napriek tomu, že výstavba projektu už bola schválená, táto plošina začne produkovať ropu až v roku 2029.
Kolísavé výsledky
V druhom štvrťroku 2024 Chevron vykázal príjmy vo výške necelých 50 miliárd USD, čo bolo viac ako konsenzuálne odhady na úrovni 48,7 miliárd USD. Čistý zisk dosiahol 4,4 miliardy USD, čo predstavuje pokles o 26,2 % zo 6 miliárd USD v rovnakom období predchádzajúceho roka. Zriedený zisku na akciu vo výške 2,55 USD však nedokázal prekonať očakávania analytikov, ktoré boli o 0,39 USD vyššie. Nepriaznivé menové efekty mali podľa spoločnosti za následok pokles príjmov o 243 miliónov USD. Napriek zníženiu čistého zisku firma zvýšila svoju globálnu produkciu o 11 %, vďaka akvizícii PDC Energy a úspešnému rozvoju nových vrtov. Chevron zároveň vrátil akcionárom 6 miliárd USD prostredníctvom dividend a spätného nákupu akcií.
Z bridlicovej ropy vie Chevron vyťažiť viac
Najnovšie údaje z Permskej panvy, oblasti s najväčšími ložiskami takzvanej bridlicovej ropy v USA, ukazujú, že spoločnosti tu zvyšujú efektivitu svojich operácií, pretože dokážu vyťažiť viac ropy za rovnaké náklady. Aj preto Chevron zvýšil svoj predpokladaný nárast celoročnej produkcie z 10 % na 15 % oproti predchádzajúcemu roku, pričom mnohé iné podniky pôsobiace v tejto oblasti sú na tom podobne. Chevron navyše tvrdí, že je jednou z prvých spoločností, ktorá začala využívať technológiu takzvaného trojitého frakovania, ktorá dokáže znížiť čas celého ťažobného procesu o 25 % a ušetriť náklady projektu. Zvýšená produkčná efektivita môže znamenať prebytok tohtoročných zásob ropy v USA, keďže niektoré odhady naznačujú zvýšenie produkcie o 500 tisíc barelov denne, čo prekonáva aj odhad vlády USA o 300 tisíc bareloch do konca roka.
Veľký projekt: modernejšia ťažba v Kazachstane
Modernizácia ropného poľa Tengiz v Kazachstane, do ktorej Chevron investuje 47 miliárd USD, by mala zvýšiť dennú produkciu poľa na 1 milión barelov denne. Firma Tengizchevroil, ktorá túto oblasť spravuje je projektom spoločností Chevron, ExxonMobil, KazMunayGas a LukArco, pričom Chevron v nej vlastní 50 %-ný podiel. Ak sa podarí dosiahnuť plánovanú produkciu, Chevron môže očakávať nárast príjmov z predaja ropy, ktorý je obzvlášť dôležitý v súčasnom prostredí, kde ceny ropy kolísajú. Energetický gigant bude musieť rokovať o predĺžení existujúcej zmluvy o delení výroby, ktorá vyprší v roku 2033. Ak sa podmienky predĺženia nebudú dať dohodnúť včas, môže to ovplyvniť dlhodobé plánovanie a investície. Predĺženie musí byť výhodné pre obidve strany – Chevron aj kazašskú vládu – čo môže byť náročné, ak sa objavia nezhody v podmienkach.
Ako prepojiť fosílne a obnoviteľné palivá
Chevron Corporation pokračuje v úspešnom pôsobení ako globálny líder v energetickom sektore, a to aj napriek výzvam spojeným s kolísaním cien ropy a tlakom na dekarbonizáciu. Spoločnosť dosahuje významné technologické pokroky, ktoré otvárajú nové možnosti v oblasti ťažby surovín. Investície do modernizácie, efektívnejšej produkcie a rozvoja obnoviteľných zdrojov energie demonštrujú jej záväzok k inováciám a udržateľnosti. Chevron tak zaujíma kľúčovú pozíciu nielen v tradičnej energetike, ale aj v rozvíjajúcich sa sektoroch, čím prispieva k zabezpečeniu globálnej energetickej stability.
odstaviť rusov, predávať čím viac a čím... ...
Ťažba ropy z dna hlbokých oceánov je určite... ...
Celá debata | RSS tejto debaty