Založ si blog

Akcie GameStop sú ako na horskej dráhe. Nahor ich tlačia nadšenci, nadol realita

Od svojich začiatkov v roku 1984 sa GameStop vypracoval na jedného z hlavných hráčov vo svete videohier. Avšak s nástupom digitálnej éry začala spoločnosť upadať. Napriek tomu, v januári 2021, masívne investície drobných investorov, vrátane Keitha Gilla, zmenili pohľad na túto spoločnosť. Na začiatku júna akcie spoločnosti po ďalšom Gillovom príspevku vzrástli o 74%, čím sa medzi retailovými investormi opäť rozprúdil krátkodobý záujem a vzrušenie.

Prečo ešte stále počúvame o GameStop?

GameStop je americká spoločnosť špecializujúca sa na predaj hardvérových a softvérových produktov, videohier, herných konzol a príslušenstva. Založená bola v roku 1984 ako Babbage’s v Dallase, Texas, a premenovaná na GameStop v roku 1999. Je jedným z najväčších maloobchodných predajcov videohier na svete s viac ako 5 000 predajňami. Jej momentálne zastúpenie je v Spojených Štátoch, Kanade, Austrálii a Európe. Rozšírila sa akvizíciou spoločností ako EB Games a Micromania a prevádzkuje aj internetový obchod a platformy na nákup a predaj použitých hier.

Akcie GameStop poháňané Keithom Gillom

V súvislosti so spoločnosťou GameStop sa do povedomia dostal aj Keith Gill, známy aj pod pseudonymom „Roaring Kitty“, ktorý pôsobí na rôznych sociálnych sieťach ako napríklad Reddit, kde zdieľa svoje názory a analýzy. Naposledy tak urobil v nedeľu 2.6.2024, kedy po viac ako troch rokoch zverejnil na fóre r/WallStreetBets snímku obrazovky, na ktorej je vidieť vlastníctvo 5 miliónov akcií GameStop v hodnote 115,7 miliónov USD. Príspevok spôsobil, že nasledujúci deň vzrástla hodnota akcií spoločnosti až o 74% na 40,08 USD, ktorá sa však v ten istý deň prudko prepadla a uzatvorila na hodnote 28 USD.

Májový optimizmus na akciovom trhu

Podobná eufória sa odohrala aj minulý mesiac, keď akcie GameStop prudko vzrástli o takmer 180% na hodnotu 48,75 USD. Stalo sa tak po tom, čo účet „Roaring Kitty“ zverejnil príspevok na platforme X. Tento ošiaľ však opäť rýchlo vyprchal a hodnota akcií sa v priebehu troch dní prepadla o 54,44% na 22,21 USD.  Napriek tomuto poklesu, spoločnosť z májovej rally vyťažila značné zisky, keď predala 45 miliónov akcií a získala tak 933 miliónov USD.

Ozios-Adam Austera-Gamestop je investicny fenomen s prudkym rastom aj poklesom hodnoty akcii
Vývoj ceny akcií spoločnosti GameStop za posledných 5 rokov. (Zdroj: Google Finance)

Výzvy digitálneho trhu ťažko zvládne firma so zastaraným modelom podnikania

GameStop sa prvýkrát stal výrazným predmetom záujmu globálnych médií a finančných trhov v januári 2021 vďaka fenoménu „meme akcií“. Koordinované úsilie drobných investorov na platforme Reddit, pod vedením Gill-a, viedlo k rapidnému rastu cien akcií tejto spoločnosti, ktorá sa predtým ocitla vo vážnych problémoch. Tento náhly obrat však zároveň spôsobil výrazné finančné straty hedžovým fondom, ktoré vsadili na pokles cien akcií (tzv. short selling).

Napriek spomaleniu tradičného predaja v dôsledku nárastu digitálneho sťahovania a streamovania, GameStop stále získa výraznú podporu od drobných investorov, ako je Keith Gill, čo jej umožňuje dosahovať finančné zisky z obchodovania s akciami. Avšak, hoci kolektívne investovanie môže viesť k dramatickým krátkodobým výsledkom, je jasné, že nie je dlhodobo udržateľné.

Čo sa deje s Nike? Legendárny výrobca topánok utrpel najväčší jednodenný prepad hodnoty akcií vo svojej histórii

04.07.2024

Nedávny prepad akcií spoločnosti Nike, spôsobený slabšími výsledkami predaja, vyvoláva otázky o budúcej stratégii a výkonnosti tejto globálnej značky. Nike, známy svojím inovatívnym prístupom k športovému oblečeniu a obuvi, čelí výzvam, ktoré ovplyvnili jeho finančné ukazovatele a trhovú pozíciu. V analýze sa zameriame na príčiny tohto poklesu a jeho dopad na [...]

Slovenskej ekonomike by sa malo dariť. Problémom sú ale slabšie objednávky a aj málo nezamestnaných

02.05.2024

Kým pri vzniku Slovenskej republiky dosahovalo HDP 14 miliárd €, koncom minulého roka to bolo 122 miliárd €. Hoci na prvý pohľad ide o vynikajúce číslo, v posledných troch rokoch ho ťahal hore do veľkej miery najmä rast cien a nie rast reálnej ekonomiky. Rok 2024 by sa mal niesť v znamení pozitívneho výhľadu. Napriek tomu pretrváva aj riziko [...]

Pokračovanie vzostupu digitálnych bánk je nezadržateľné. Klasické banky majú čo robiť, aby udržali krok

02.04.2024

Väčšinu bankových transakcií dnes ľudia robia z pohodlia domova. Digitálny vek umožňuje takmer neobmedzenú dostupnosť takýchto úkonov, bez potreby fyzickej návštevy pobočiek, vďaka čomu sa stále viac na trhu rozrastajú digitálne banky, ktoré ponúkajú svoje služby iba online. Spoločnosti ako Revolut, Manzo alebo Monese sa tešia nesmiernej popularite hlavne [...]

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie priletia prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prídu dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Atentát na Trumpa bol najväčším zlyhaním za desaťročia, povedala šéfka Tajnej služby

22.07.2024 17:05, aktualizované: 17:29

Pred jedným z výborov americkej Snemovne reprezentantov to uviedla šéfka služby Kimberly Cheatleová.

ozios

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 41
Celková čítanosť: 54600x
Priemerná čítanosť článkov: 1332x

Autor blogu

Kategórie