Vakcíny od spoločností Novavax a Valneva majú podľa predbežných odhadov sľubnú budúcnosť. Viaceré štáty prejavujú záujem a schvaľujú najnovšie vakcíny na trhu aj z dôvodu šírenia sa mutácie Omikron, ktorá je až 3-krát nákazlivejšia ako Delta. Vedci dokonca tvrdia, že existujú aj ďalšie mutácie. Niektoré krajiny už zavádzajú povinné očkovanie alebo vo veľkej miere prinášajú tvrdšie opatrenia pre nezaočkovaných, pretože situácia v nemocniciach sa zhoršuje.
Vakcína Valneva VLA2001
Objavila sa ako posledná v portfóliu vakcín pre Európsku Úniu. VLA2001 je zatiaľ vo vývoji a je na báze inaktivovaného vírusu. Zložitejšie povedané, obsahuje inaktivovaný (usmrtený) vírus SARS-CoV-2, ten však nemôže spôsobiť ochorenie COVID-19. Vakcína obsahuje látky na posilnenie imunitnej reakcie. Po podaní imunitný systém identifikuje inaktivovaný vírus ako cudziu časticu a vytvorí proti nemu protilátky. Ak sa očkovaná osoba dostane do kontaktu so skutočným vírusom, jej imunitný systém reaguje rozpoznaním vírusu a je pripravený sa mu brániť.
Spoločnosť Valneva a jej dodávky vakcíny
Spoločnosť Valneva SE bola založená v roku 1999 a má sídlo v Saint-Herblain vo Francúzsku. Zaoberá sa vývojom a predajom profylaktických vakcín proti infekčným chorobám. Medzi jej vakcíny patria napríklad IXIARO, vakcína proti japonskej encefalitíde, DUKORAL, perorálna vakcína na prevenciu hnačky, a ďalšie. VLA2001 je kandidátom na vakcínu, ktorá ukončila fázu I/II klinického skúšania proti SARS-CoV-2. Medzi štáty, kde predáva svoje produkty patria USA, Kanada, Nemecko, Rakúsko, Škandinávia, Anglicko a ďalšie.
Počet zabezpečených dávok pre EU sa vyšplhal na 60 miliónov. Spoločnosť Valneva obdržala aj objednávku na kúpu 100 miliónov dávok vakcín od Británie. Krajina však začiatkom septembra zmluvu so spoločnosťou vypovedala kvôli údajnému porušeniu záväzkov vyplývajúcich zo zmluvy. Po zrušení zmluvy zo strany UK nastal pokles akcií spoločnosti. Opätovný nárast až o 30% prišiel po zverejnení úspešných klinických testov. *
Výkonnosť spoločnosti Valneva SE ADR. (Zdroj: www.investing.com)
Proteínová vakcína Nuvaxovid
Od spoločnosti Novavax prišla na trh vakcína s názvom Nuvaxovid. Tá sa stala prvou proteínovou vakcínou proti koronavírusu, ktorú schválila Európska lieková agentúra (EMA). Vedci v nej vidia nádej hlavne kvôli tomu, že je iná ako ostatné. Je založená na báze proteínu, čo znamená, že obsahuje laboratórne vyrobené časti spike proteínu. Po očkovaní imunitný systém rozozná proteínové častice ako cudzorodé a spustí obrannú reakciu – začne tvoriť protilátky a T-bunky. Ak sa následne niekto nakazí koronavírusom, imunitný systém ho rozpozná a dokáže voči nemu bojovať. Vytvoria sa protilátky a T-bunky vírus zabijú, zabránia jeho vstupu do ľudských buniek a zničia infikované bunky. Ľudský organizmus teda ochránia pred rozvojom ochorenia COVID-19. Spike proteín nevyvolá infekciu koronavírusu.
V rámci EU sa objednávky Nuvaxovid vyšplhali na 200 miliónov a v EU je oficiálne schválená pre ľudí nad 18 rokov. Biotechnologická spoločnosť Novavax má aj vďaka tomu výborne nabehnuté na úspech v ďalších rokoch. Medzi nové krajiny, ktoré povolili používanie vakcíny sa zaradila Južná Kórea. Ďalšie štáty, ktoré ju schválili sú Indonézia a Filipíny. Akcie spoločnosti Novavax v predchádzajúcom roku prekonali farmaceutické odvetvie. Momentálne však solabujú a za posledné 4 týždne klesali o približne 40% napriek pozitívnym správam. * Uvidíme, či nastavený negatívny kurz zmení smer v nasledujúcej dobe.
Výkonnosť spoločnosti Novavax Inc. (Zdroj: www.investing.com)
* Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov
Adam Austera, Ozios
Celá debata | RSS tejto debaty