Založ si blog

Aký vplyv má súčasná vojna na farmaceutické spoločnosti?

Vojna zatiaľ vždy priniesla negatívny vplyv na rôzne sektory, jediný sektor, ktorý z vojny zrejme profitoval, sú ropné a plynárenské spoločnosti. Naopak, jedným zo sektorov, ktorý môže tiež očakávať  tvrdý zásah, sú farmaceutické spoločnosti. Ukrajina a Rusko patrili medzi krajiny, kde sa robili výskumy a vo veľkom sa importovali napríklad lieky. Už teraz je jasné, že to bude minimálne do konca vojny takmer nemožné. Na Ukrajine nebude možné robiť žiadne súdne procesy kvôli tamojšej geopolitickej situácii, a v Rusku kvôli sankciám. V tejto analýze uvádzame, od ktorých spoločností sa očakáva, že budú najviac zasiahnuté a aký dopad by to mohlo mať podľa vývoja podobných situácii v minulosti.

História

Jeden pozitívny efekt z prvej svetovej vojny bol, keď sa u najnebezpečnejšej zbrane – toxického horčičného plynu nakoniec ukázalo, že dokáže ničiť lymfatické tkanivo. Išlo o úplný začiatok výskumu chemoterapie pri rakovine. V roku 1949 schválila FDA používanie horčičného plynu na terapie a z výskumu sa stal multimiliardový priemysel.

Koncom osemdesiatych rokov mal Irak najväčší rozpočet na zdravotnú starostlivosť zo všetkých krajín Blízkeho východu. Ale kvôli vtedajším lídrom farmaceutického priemyslu dlhoval obrovské množstvo peňazí zahraničným farmaceutickým spoločnostiam, ktoré v dôsledku toho prestali dovážať lieky a nakoniec aj spolupracovať.

Pri súčasnej vojne nemôžeme vylúčiť možnosť kybernetického útoku, ktorý v roku 2017, spôsobil spoločnosti Merck & Co. škody v hodnote 1,3 miliardy dolárov. Ruskí hackeri vtedy údajne zaútočili na americký daňový účtovný softvér.

India

Okrem veľkého zásahu európskej ekonomiky sa očakáva zásah aj  indickej. Mohol by to byť dôvod, prečo krajina váha so sankciami voči Rusku. India je tretím najväčším vývozcom liečiv na Ukrajinu, hneď za Nemeckom a Francúzskom. V roku 2021 vyviezla viac ako 181 miliónov dolárov farmaceutického tovaru na Ukrajinu a asi 600 miliónov dolárov do Ruska. V Indii sa vyrába aj ruská vakcína Sputnik, ktorá má chrániť pred COVID-19. A len pre porovnanie, Sun Pharmaceuticals – jedna z najväčších indických farmaceutických spoločností má zastúpenie vo viac ako 50-tich mestách po celom Rusku. Finančné správy tiež ukázali 5-percentný medziročný rast v roku 2021, pokiaľ ide o export do Ruska. [1]

Spoločnosť Sun Pharmaceuticals tvrdí, že v súčasnosti je ich hlavným cieľom bezpečnosť zamestnancov spolu s uspokojovaním potrieb pacientov a kontinuitou podnikania. Zdá sa, že zatiaľ budú pokračovať v obchodovaní s oboma krajinami bez ohľadu na situáciu – alebo sa o to aspoň pokúšajú. Jedno je však isté – pokiaľ bude vojna trvať, ich podnikanie v regióne bude obmedzené.

Ozios, Ozios broker

Vývoj hodnoty spoločnosti Sun Pharmaceuticals v 5-ročnom období. (Zdroj: Trading Economics)

*Cena je v indických rupiách

Európa a USA

Ako už bolo spomenuté v predchádzajúcom odseku, Nemecko a Francúzsko sú najväčšími dovozcami na Ukrajinu a do Ruska. Očakáva sa, že nemecký chemicko-farmaceutický priemysel utrpí, pretože v roku 2021 smerovali chemikálie v hodnote 6 miliárd dolárov (približne 2,4 % celkového exportu krajiny) do Ruska. Kvôli sankciám, ktoré západné krajiny uvalili na ruskú veľmoc, bude musieť nemecký chemicko-farmaceutický priemysel zabudnúť na tento zisk.

Najväčším problémom európskych liečiv je množstvo klinických testov, ktoré sa robia v oboch krajinách. Uvádza sa, že obe krajiny sa zúčastňujú na medzinárodných a klinických testoch už viac ako desať rokov. Na Ukrajine sa odhaduje, že pred vojnou prebiehalo okolo 500 štúdií, zatiaľ čo v Rusku ich bolo viac ako 1500. Vojna narušila procesy a normálne fungovanie firiem, čo prinesie oneskorenie v dosahovaní výsledkov. Spoločnosti však zatiaľ tvrdia, že dodávateľský reťazec by sa nemal narušiť. Je to zatiaľ odvážne tvrdenie, najmä v situácií, ako je tá súčasná. Dodávky život zachraňujúcich liekov, do a z regiónu, sú už prerušené. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nedávno oznámila, že Ukrajina už teraz bojuje s urgentným nedostatok kyslíka na použitie v zdravotníctve.

O cenu svojich akcií sa obávajú aj farmaceutické spoločnosti. Z dôvodu inflácie ich hodnota už klesla, no s ohľadom na sankcie voči Rusku sa očakáva ešte výraznejší pokles – najmä spoločnosti, ktoré sa obchodujú v rubľoch alebo majú s Ruskom veľmi úzke väzby.

Medzi sankciami zo Západu Pfizer nateraz uviedol, že bude naďalej udržiavať dodávky liekov do Ruska, ale zastaví akékoľvek nové klinické testy v krajine. Spoločnosť dodala, že sa tak rozhodli preto, že ak by prestali poskytovať lieky svojim pacientom, bolo by to v rozpore s ich základným princípom – pacienti sú na prvom mieste.

Aj ďalšie veľké spoločnosti oznámili, že neplánujú Rusko úplne vyčleniť zo svojho  obchodného plánu. Sú to spoločnosti ako Johnson & Johnson, Abbott, Merck, ale aj európsky Novartis. Mnohé z nich informovali, že zastavia investície a nové testy v Rusku, ale nateraz nezastavia  spoluprácu.

Ozios, Ozios broker

Vývoj spoločnosti Pfizer v 5-ročnom období (Zdroj: Trading Economics)

Mnohé firmy sa rozhodli pomôcť Ukrajincom. Doteraz bolo poskytnutých viac ako 4,7 milióna dávok základných liekov a viac ako 28 miliónov eur darovali viaceré spoločnosti. Medzi najväčšími darcami nájdeme aj tie spoločnosti, ktoré vyhlásili, že budú naďalej obchodovať s Ruskom.

Záver

Ako ste sa z analýzy mohli dozvedieť, jediný pozitívny faktor, ktorý farmaceutickým spoločnostiam priniesla vojna, bol horčičný plyn, ktorý má zhodou okolností pozitívny vplyv pri liečbe pacientov s rakovinu. Inak mali vojny a geopolitické napätie vždy negatívny dopad pre tento sektor. Spoločnosti budú musieť nájsť nových partnerov alebo alternatívne zdroje, aby vyplnili medzeru v dodávkach a exporte, ktorá vzniká v dôsledku vojny.

Adam Austera, Ozios

Zdroje:

https://www.biospace.com/article/lessons-from-past-wars-could-offer-insight-for-biopharma-during-ukraine-war-/

https://www.efpia.eu/news-events/the-efpia-view/efpia-news/pharmaceutical-industry-response-to-the-war-in-ukraine/

https://themedicinemaker.com/discovery-development/we-want-to-return-to-the-lab-how-the-russian-invasion-has-disrupted-drug-discovery-in-ukraine

https://www.pharma-iq.com/pre-clinical-discovery-and-development/articles/consequences-russias-war-pharma

https://www.businesstoday.in/latest/corporate/story/russia-ukraine-war-can-impact-indias-pharma-sector-experts-warn-323814-2022-02-24

https://economictimes.indiatimes.com/news/economy/foreign-trade/pharma-companies-worried-as-exports-to-russia-ukraine-may-get-hit/articleshow/89810667.cms

https://qz.com/india/2139065/russia-ukraine-war-may-spell-trouble-for-indias-pharma-sector/

https://www.beckershospitalreview.com/pharmacy/why-pharma-companies-aren-t-exiting-russia.html

https://tradingeconomics.com/sunp:in

https://tradingeconomics.com/pfe:us


[1] Výhľadové vyhlásenia sú založené na predpokladoch a súčasných očakávaniach, ktoré môžu byť nepresné, alebo vychádzajú zo súčasného ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Takéto vyhlásenia nie sú zárukou budúcej výkonnosti. Zahŕňajú riziká a iné neistoty, ktoré je ťažké predvídať. Výsledky sa môžu podstatne líšiť od výsledkov vyjadrených alebo naznačených v akýchkoľvek výhľadových vyhláseniach.

[2] Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov.

[3] Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov.

Čo sa deje s Nike? Legendárny výrobca topánok utrpel najväčší jednodenný prepad hodnoty akcií vo svojej histórii

04.07.2024

Nedávny prepad akcií spoločnosti Nike, spôsobený slabšími výsledkami predaja, vyvoláva otázky o budúcej stratégii a výkonnosti tejto globálnej značky. Nike, známy svojím inovatívnym prístupom k športovému oblečeniu a obuvi, čelí výzvam, ktoré ovplyvnili jeho finančné ukazovatele a trhovú pozíciu. V analýze sa zameriame na príčiny tohto poklesu a jeho dopad na [...]

Akcie GameStop sú ako na horskej dráhe. Nahor ich tlačia nadšenci, nadol realita

13.06.2024

Od svojich začiatkov v roku 1984 sa GameStop vypracoval na jedného z hlavných hráčov vo svete videohier. Avšak s nástupom digitálnej éry začala spoločnosť upadať. Napriek tomu, v januári 2021, masívne investície drobných investorov, vrátane Keitha Gilla, zmenili pohľad na túto spoločnosť. Na začiatku júna akcie spoločnosti po ďalšom Gillovom príspevku vzrástli o 74%, [...]

Slovenskej ekonomike by sa malo dariť. Problémom sú ale slabšie objednávky a aj málo nezamestnaných

02.05.2024

Kým pri vzniku Slovenskej republiky dosahovalo HDP 14 miliárd €, koncom minulého roka to bolo 122 miliárd €. Hoci na prvý pohľad ide o vynikajúce číslo, v posledných troch rokoch ho ťahal hore do veľkej miery najmä rast cien a nie rast reálnej ekonomiky. Rok 2024 by sa mal niesť v znamení pozitívneho výhľadu. Napriek tomu pretrváva aj riziko [...]

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Nová éra nadzvukového letectva: Na Záhorie priletia prvé dve stíhačky F-16 (otázky a odpovede)

22.07.2024 18:00

Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16, zatiaľ prídu dve.

Izrael / Palestína / Západný breh Jordánu /

CNN zdokumentovala brutálny útok izraelských osadníkov na Západnom brehu Jordánu

22.07.2024 17:46

K útoku došlo niekoľko dní po tom, čo Medzinárodný súdny dvor rozhodol, že 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom je nezákonná.

Yvette Cooperová, labouristi, Británia

Nová britská ministerka ruší program konzervatívcov o deportáciách migrantov

22.07.2024 17:24

Plány konzervatívcov počítali s tým, že Rwanda bude za milióny libier prijímať migrantov z rôznych krajín zadržaných po nelegálnom príchode do Británie.

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Atentát na Trumpa bol najväčším zlyhaním za desaťročia, povedala šéfka Tajnej služby

22.07.2024 17:05, aktualizované: 17:29

Pred jedným z výborov americkej Snemovne reprezentantov to uviedla šéfka služby Kimberly Cheatleová.

ozios

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 41
Celková čítanosť: 54612x
Priemerná čítanosť článkov: 1332x

Autor blogu

Kategórie